Şehitlerin Kabirleri Ziyaret Edildi, Kuran-ı Kerim Okundu

Şehitlerin Kabirleri Ziyaret Edildi, Kuran-ı Kerim Okundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şehit Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi ve Şehit Miralay Sabri Bey’in kabirleri ziyaret edildi. Ayrıca Yukarı Kırzı Köyü’nde bulunan Şehit Kadınlar İffet Anıtı da ziyaret edilerek şehitler anıldı.

Şehit Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi’nin Kabri Ziyaret Edildi

1916-1918 yılları arasında Rus işgali sırasında Bayburt Belediye Başkanlığı yapan ve Ermeniler tarafından şehit edilen Hafız Süleyman Efendi’nin Ulu Cami bahçesinde bulunan kabri ziyaret edildi. Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet tarafından kabri başında çiçek bırakıldı ve Kuran-ı Kerim okundu.

Miralay Sabri Bey’in Kabri Ziyaret Edildi

1916 yılında Kop Dağları’nda şehit olan 9. Piyade Tümen Komutanı Miralay Sabri Bey’in Kaleardı Mahallesi’nde bulunan kabri ziyaret edildi. Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya tarafından kabri başında çiçek bırakıldı ve Kuran-ı Kerim okundu.

Şehit Kadınlar Unutulmadı

1916-1918 yılları arasında Yukarı Kırzı Köyü’nde namuslarını korumak için çocuklarıyla birlikte su kuyularına atlayarak şehadet şerbetini içen kadınlar anısına yapılan Şehit Kadınlar İffet Anıtı ziyaret edildi. Bayburt Valisi Mustafa Eldivan ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci tarafından anıta çelenk sunuldu ve temsili mezar taşlarına karanfil bırakıldı. Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Yukarı Kırzı Köyü’nde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün burada Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106. Yıl dönümü münasebetiyle o tarihlerde Ermeni zulmünden dolayı büyük acılar çeken insanlarımızın yaşadığı Bayburt’umuzun Yukarı Kırzı Köyündeyiz. Bu gördüğünüz iffet Anıtı’nın bulunduğu mevkide o tarihlerde genç kızlarımız ve kadınlarımızın namuslarını koruma adına kendilerini kör kuyulara attıkları alanlardayız. Burada esaretin ve acının yaşandığı o tarihlerdeki Bayburt’tan tabloları gördüğümüzde karşılaştığımız durumları insanlık adına utanç vesilesi olarak görmek lazım. Yukarı Kırzı Köyümüzde yapılanlar acıların ve ızdırapların en büyük örneklerini bizlere gösteriyor.”

Katılımcılar:

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan
Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci
Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya
Bayburt İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet
İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun
Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen
Aydıntepe Kaymakamı Ümit Fırat Böçkün
İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı
Kamu kurum amirleri
Siyasi parti temsilcileri
STK temsilcileri
Vatandaşlar

Şehitlerin Kabirleri Ziyaret Edildi, Kuran-ı Kerim Okundu
Şehitlerin Kabirleri Ziyaret Edildi, Kuran-ı Kerim Okundu
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün