Tarihi türkünün evine restorasyon

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri’nin Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gesi bölgesinde bulunan güvercinliklerin, restorasyon projesinin kuruldan geçtiğini ve yeniden günümüze kazandırmak için çalışmaların başlayacağını söyledi.

KAYSERİ (İGFA) – Tarihine ve geçmişine sahip çıkan bir belediye olduklarını söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, ünlü sanatçılar Barış Manço ve Selda Bağcan’ın sesiyle meşhur olan ‘Gesi Bağları’ türküsüne konu olan Gesi Mahallesi’nde Türkiye’de nadir rastlanan güvercinlikleri olduğunu vurguladı.

Gesi’de güvercin gübresinin toplanması için yapılan 250 güvercinlik bulunduğunu açıklayan Palancıoğlu, Güvercinlikler zamanında ticaret içinde kullanılmış, geçim kaynağı olmuştur. Uzun yıllar güvercinlere ev sahipliği yapan, kimisi kayadan oyma kimisi baca görünümlü farklı mimariye sahip. Her güvercinlikler şahıs adına tapulu idi. Güvercinlikler ticari niteliğini kaybedince güvercinlikler kullanılmamış ve kaderine terk edilmiş. Melikgazi Belediyesi olarak 147 güvercinliğin restorasyonu için hazırlığımızı yaptık. Projemiz kuruldan geçti, yakında uygulamaya başlayacağız.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.