1. Haberler
  2. Yaşam
  3. ‘Toprak Dede’ Melikgazi’de adını taşıdığı parkta anıldı

‘Toprak Dede’ Melikgazi’de adını taşıdığı parkta anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri’nin Melikgazi Belediyesi, geçtiğimiz yıl vefat eden “Toprak Dede” olarak bilinen Hayrettin Karaca’nın adına Erenköy Mahallesi’nde yapılan Hayrettin Karaca Parkında anma etkinliği düzenledi.

KAYSERİ (İGFA) – Günün anlam ve önemi için Hayrettin Karaca’nın anısına 20 yaşında bir çınar ağacı dikildi.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 3 Şubat 2020’de hayata geçirdikleri parka Hayrettin Karaca adını verdiklerini söyledi. 20 Ocak 2020’de ise ‘Toprak Dede’yi kaybettiklerini hatırlatan Palancıoğlu, ” Hayrettin Karaca (Toprak Dede) hem bizlere hem çocuklarımıza bir ağaç dikme bir yeşillik aşısı yaptı. Herkes ağaç dikmeyi onun sayesinde sevmişti.Türkiye’de ilk defa bir parka ismini verdik. İçindeki çınar ağaçlarımız 15- 20 yıllık. Hayrettin Karaca’nın istediği gibi büyük ağaçlar. Bunlar inşallah bu yaz yemyeşil olacak.” dedi.

2020 yılında rekor kırarak Melikgazi’ye 70 bin ağaç diktiklerini söyleyen Başkan Dr. Palancıoğlu, “2020 yılı içerisinde 80 günde 80 park projesiyle yola çıkmıştık. 2020’de 100’ün üzerine parkı Melikgazi’ye kazandırdık. Bu parkları yeni nesil oyun gruplarıyla, buradaki çınar ağaçları gibi 5, 10 ve 15 yaşındaki ağaçlardan oluşan güzel parklarımız oldu. Melikgazi’mize fidan değil, ağaç diktik. 5 ile 50 yaş arasında farklı türlerde ağaç dikimi yaptık. Fidanlığımızda yaklaşık 20 bin ağacımız daha var. İnşallah 2021’de 2020’den daha fazla ağaç dikmeyi planlıyoruz. Cenab-ı Allah, Hayrettin Karaca gibi ağaç diken yeşillendirmeye ve ormana önem veren kişilerin sayısını artırsın” açıklamasında bulundu.

TEMA Vakfı Kayseri İl Temsilcisi Abdulkadir Dağlı ise, herkesin ‘Toprak Dede’ Hayrettin Karaca’nın yolunda olmaya devam edeceklerini söyledi.
 

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir