Vali Mustafa Eldivan ve Başkan Hükmü Pekmezci’nin Kurtuluş Mesajları

Vali Mustafa Eldivan ve Başkan Hükmü Pekmezci'nin Kurtuluş Mesajları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un 21 Şubat 1918’de Ermeni çetelerinden temizlenmesiyle işgalden kurtuluşunun 106. yıl dönümü dolayısıyla Vali Mustafa Eldivan ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci kutlama mesajları yayımladı.

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan’ın Mesajı:

Aziz milletimizin şehit kanlarıyla suladığı bu vatan topraklarının düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü hep birlikte gururla yâd ediyoruz.

Bundan 106 yıl önce Cihan Harbi sırasında topraklarımızı işgal eden Rus Orduları ve onların işbirlikçisi Ermeni çeteleri Anadolu’nun kadim şehri Bayburt’umuz da yaptıkları vahşetle dimağların tutulduğu manzaralara sebebiyet vermişlerdir. Bu zilleti bertaraf etmek üzere başlatılan mücadele Bayburt’umuzun 21 Şubat 1918’de Ermeni çetelerinden temizlenmesiyle perçinlenerek tüm yurtta devam etmiştir.

Dede Korkut diyarında yazılan bu kahramanlık destanı, milli tarihimizin kaydettiği en önemli ve en şanlı mücadeleden biridir. Bu mücadele; toplum olarak yakılmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişimizin ifadesidir.

Tarih boyunca vatana ve millete sadakatin timsali olmuş anayurt Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü icra etmekte bu günlere ulaşmış olmanın gururunu yaşamaktayız.

Bu duygularla Devletimizin ve milletimizin daha nice yüzyıllar payidar kalacağı inancı ve duasıyla Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 106.yılını kutluyorum.

Başta milli mücadelede vermiş olduğumuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin Mesajı:

Milletimizin bağımsızlığa olan inancı ve tutkusu vatanımızın her yerinde olduğu gibi, bundan tam 106 yıl önce Bayburt’umuzda da tezahür etmiştir. Yurdunu, sadece imanına ve yüreğindeki vatan sevgisine güvenerek koruyan, kahraman ordumuz ve Bayburtlular mevzilerde tüm varlığını ortaya koyarak çarpışmış ve bu amaç uğruna kanlarını dökmüştür. Böylesi büyük fedakârlıklarda bulunan kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bolşevik İhtilali ile birlikte Bayburt’umuzdan Ekim 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek insanlık dışı zulümleri 21 Şubat 1918’e kadar devam etmiştir. İşgal yıllarında tüm vatan sathında yakılan kurtuluş meşalesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu da aydınlatmış, Allah’ın izniyle kahraman ordumuz ve aziz ecdadımız bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunu, 106 yıl önceki ruh ve heyecanla idrak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi ve tecrübelerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin 21 Şubat Kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu kutlu mücadelenin isimsiz kahramanları olmak üzere aziz vatanımız için seve seve can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün