1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Ali Babacan’dan erken seçim yorumu

Ali Babacan’dan erken seçim yorumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, erken seçimle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

ANKARA (İGFA) – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar TV’de yayımlanan Gündem Özel programında Taha Akyol ve Elif Çakır’ın konuğu oldu. 

Geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ olayına ilişkin açıklamalarda bulunan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan,  tehdit, şiddet ve onu teşvik etmenin suç olduğunu vurgularken, “Bir siyasi partinin genel başkan yardımcısı şiddete maruz kaldı. Türkiye, bu olayı soruşturan savcıların alenen tehdit edilebildiği bir ülke oldu. En basit konularda topa giren Cumhurbaşkanı hiçbir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanı’nın bu konuda bir duruş sergilememesi çok vahimdir” diye konuştu.

Adını kullanmadan MHP’yi eleştiren Babacan, “İktidarın ortağından geçmiş olsun telefonu gitmiyor. Tersine durumu tırmandırıyor. Cumhurbaşkanının bu tür durumlarda hukuktan yana taraf olması lazım, ‘buna karşıyım, yanlıştır’ demesi lazım. Yanlış ortaklarla yola çıkmak böyle yoldan çıkartıyor. Ama bu bir mazeret değil, çünkü yanlış ortağı seçen de Cumhurbaşkanının kendisidir” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2018 seçimlerini kaybettiğini belirten Ali Babacan, “Bir başka partinin desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilmek ve Meclis çoğunluğunu bir başka partinin desteğiyle sağlamak AK Parti açısından da Sayın Erdoğan açısından da bir yenilgidir. Bu bir zafer değildir” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi’nin amacına dair açıklamalarda bulunan Genel Başkan Ali Babacan, “Parlamenter sistem isteyenlerin geçiş süreci, bu sürecin aşamaları ve takvimi  üzerine çalışması lazım. Bizim hedefimiz iktidar olmak ve bu ülkeyi yönetmektir. Bu nosyonla hazılanıyoruz. Bütün politika kurullarımız hükûmetimizin ilk doksan gününü ve ilk bir yılını çalışıyor. Politika birimlerimizin ilk ev ödevi bu. Muhalefeti, ilelebet muhalefet olarak, muhalefet egzersizi olarak görmüyoruz. 74 maddelik Anayasa değişiklik teklifimiz hazır. Bunu kamuoyuyla paylaşmadan önce, siyasi partilerle ve daha önce Anayasa konusunda çalışmış kuruluşlarla tek tek görüşeceğiz. Diğer tarafları dinleyip, diğer çalışmaların geri planını anlamaya çalışacağız” dedi.

Erken seçim iddialarına dair açıklamalarda da bulunan Babacan, “Böyle bir tabloda mecbur kalmadıkça seçime gitmezler. İktidar partilerinin zemin kaybettiği bir durumda elindekini niye riske atsın? Hazır önünde iki buçuk yıl daha süre var. İktidar ortakları arasındaki ilişki de sağlam bir yapıda değil. Farklı duruşlar olduğunu görüyoruz. Erken seçime ancak küçük ortağın desteğini çekmesi gibi şartlar zorlayabilir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir