Başkan Nazif Güler, İşsizlik Rakamlarına Dikkat Çekti

Başkan Nazif Güler, İşsizlik Rakamlarına Dikkat Çekti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler yaptığı basın açıklamasında işsizlik rakamlarına dikkat çekti.
Başkan Güler yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler, 2022 yılında işsizlik ödeneğine başvuranların sayısının 1 milyon 707 bine ulaştığına dikkat çekerek, işsizlik ve yoksulluğun umutsuzluğu da beslediğini vurguladı. Başkan Güler, “Vatandaşımız işsizlik maaşı dahi alamazken; bürokratlar çifte maaş alıyor. Bu adaletsiz düzen değişecek” dedi.

Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler, işsizlik ödeneğine yapılan başvurunun, işsizliğin boyutlarını da gösterdiğini söyledi.

İşsizlik ödeneğine başvuranların sayısının yıllara göre arttığına işaret eden Başkan Güler, “İşsizlik ödeneğine başvuranların sayısı 2022 yılında 1 milyon 707 bine ulaştı. Ancak başvuranların sadece yüzde 47’sine ödenek bağlanabildi” bilgisini paylaştı.

Türkiye’de çalışanların neredeyse üçte birinin güvencesi düşük alanlarda istihdam edildiğini dile getiren Başkan Güler, şöyle devam etti: “Vatandaşımız işsizlik maaşı dahi alamazken; bürokratlar çifte maaş alıyor. Kayıtdışı istihdam toplam istihdamın yaklaşık üçte biridir. Hızla artan işsiz ve özellikle genç işsizlik oranları geleceğe yönelik olarak çok büyük bir tehlikeyi işaret etmektedir ve böyle bir ekonominin refah üretmesi ve sürdürülebilir bir sosyal kalkınma ivmesi yakalaması mümkün değildir.”

Yoksulluk, işsizlik ve sosyal dışlanmanın bireylerin, özellikle engellilerin, kadınların, çocuklar ve yaşlılar gibi kesimleri için yıkıcı etkiler yarattığını vurgulayan Başkan Güler, “Bu durum sivil toplum için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yoksulluk umutsuzluğu, umutsuzluk ise ırkçılığı, hoşgörüsüzlüğü ve saldırganlığı beslemektedir. Partimize göre yoksulluğu azaltacak temel çözüm, bireylere kendilerini yoksulluktan kurtaracak imkânları ve donanımı sağlamaktır. Bu politikaları kamu-özel sektör işbirliği ile desteklenmesi gereken kesimlere eğitim ve istihdam fırsatı yaratarak hayata geçireceğiz. Kamu kurumlarının destekleri ve sosyal yardımlar hem bireysel sorumluluğu teşvik ederek suiistimalleri önleyecek hem de bireysel koşullara cevap verecek şekilde esnek ve yerel olarak yönetilecektir. 14 Mayıs’ta bu adaletsiz düzen değişecek” dedi.

thumbnail
SEÇİM 2023

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz? (2023)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir