Bayburt Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Bayburt Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’ta 100. Yılında Sarıkamış Şehitleri için anma yürüyüşü düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Gençliğin gelişimine katkı sağlamak ve gençlerimize tarihimizin ve kültür mirasımızın daha iyi tanıtılması” hedefi ve “100.Yılında Sarıkamış Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde Gök Allahu Ekber Yer Allahu Ekber” sloganıyla tüm Türkiye’de düzenlenen Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından gerçekleştirildi.

Bayburt Gençlik Merkezi önünden başlayan yürüyüş, Akşemsettin caddesinden (Üniversite arkasından) geçilerek, Cumhuriyet caddesinden saat kule etrafından devam eden yürüyüş hükümet meydanında tamamlandı.

Hükümet meydanında yapılan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kuranı Kerim tilaveti ve dua ile devam eden yürüyüş, sıcak süt ve simit ikramıyla son buldu.

Yoğun bir katılımın olduğu yürüyüşe protokolün yanı sıra, Gençlik Merkezi kursiyerleri , üniversite kulüp temsilcileri, taraftar grupları, sivil toplum kuruluşları, üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri ve halk iştirak etmiştir.

Sarıkamış Şehitleri

Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

Sarıkamış’ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.

FOTO GALERİ

https://www.youtube.com/watch?v=IWrphm0QTpQ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir