1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt Şehit Savcıyı unutmadı

Bayburt Şehit Savcıyı unutmadı

Bayburt Şehit Savcıyı unutmadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teröristler tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Bayburt’ta hatıra ormanı oluşturuldu.

Foto Galeri

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bayburt Üniversitesi yeni kampüs alanında 31.03.2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde görev yaparken teröristler tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Fidan dikme törenine Vali Yusuf Odabaş, Garnizon Komutanı P.Kur.Alb. M. Nail Yiğit, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, savcılar ve hakimler, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. İsmail Ferhat ÖZBAŞ, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, akademisyenler, Bayburt Üniversitesi öğrencileri, adliye çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Fidan dikimin ardından Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hasan Uğurlu yaptığı basın açıklamasında;

“31.03.2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde görev yapan merhum değerli meslek taşımız, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz bakmış olduğu kamuoyunun da yakından takip ettiği bir dava bahane edilerek odasında teröristler tarafından rehin alınaraktan alçakça ve kahpece şehit edilmiştir.

Bu saldırı bir Cumhuriyet Savcısı olaraktan Mehmet Selim Kiraz Savcımıza yapılmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin adalet sistemine ve bizzat devletin kendisine yapılmış bir saldırıdır. Saldırı sonrasında ülkemizin birçok yerinde Türk milleti evladına sahip çıkarak gerekli duyarlılığı göstermiştir.

Ailesine ve şehidine sahip çıkmıştır bizlerde Bayburt Adliyesi olaraktan şehidimizi yad etmek ismini ilelebet diğer nesillere anlatarak bir yargı şehidi olarak bilinir kılmak ve aziz hatırasını yaşatmak için Bayburt Adliyesi olaraktan adına bir hatıra ormanı oluşturmayı düşündük. İlk düşüncemiz Aslan dağı Vilayet Ormanı alanında yapmaktı. Bayburt Üniversitemizn değerli Rektörü Selçuk hocam bizlere Üniversite kampus’ ünde daha bilindik, daha bakımlı olabilecek kendilerinin gözetimi altında olabilecek bir yer tavsiye ettiler sağ olsun onların katkılarıyla şuan Şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın adını ilelebet yaşatacağımız.

Hatıra ormanımızı birlikte değerli Valimiz Sayın Yusuf Odabaş, Sayın Belediye Başkanımız Mete Memiş, Üniversitemizin hocaları, Daire Amirlerimiz Adliyeden personelimiz, öğrencilerimiz, kısacası Bayburt halkı duyarlılığını göstererekten bizim bu şehidimizin anısına yaptığımız hatıra ormanına el vermek bel vermek geldiler destek olmak için herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Özellikle bu ormanı burada kurmamızda bize yardımlarını esirgemeyen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun hocamıza, Orman İşletme Müdürümüz Yusuf Turan’a ve buraya gelerek bizleri yanlış bırakmayan tüm Bayburt Halkına çok teşekkür ediyorum.

İlelebet şehit Savcımızın ismi Bayburt ilimizde bu hatıra ormanıyla yaşayacak inşallah bu ormanın gölgesinde nice Mehmet Selim Kiraz’lar yetiştirecek. Bizim Bayburt Üniversitesi bu vesileyle değerli Müftümüz Kemalettin Aksoy hocamızın katkılarıyla şehit Savcımızın ruhu için okutmuş olduğumuz hatimlerin duası ve akabinde okunacak mevlidi şerifi de Bayburt Yeni Camide saat 15,00 da başlayacaktır. Oraya da tüm halkımızı davetlidir. Türk milletinin içerisinden şehit çıkmayan hiç hanesi yoktur hatta bu hanelerden birden fazla şehitler çıkmıştır. Sadece Askerimiz, Polisimiz şehit olmayacaktır, yeri gelecek Hâkimimiz, Savcımız, Doktorumuz, Akademisyenimiz hepimiz şehit olacağız.

Rabbim merhametiyle muamele eylesin Rabbim şehitliğini kabul etsin geride kalan ailesine yakınlarına çocuklarına sabrı cemi niyaz ediyorum Türk milletinin başı sağ olsun hepimizin başı sağ olsun çok teşekkür ediyorum.”diyerek duygularını dile getirdikten sonra fidan dikimi ile birlikte Şehit Cumhuriyet Savcısının adı ilelebet yaşatılmış oldu.

Foto Galeri

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir