Bayburt’ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Bayburt’ta 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Bayburt’ta coşkuyla kutlandı.

Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törene Maliye Bakanı Naci Ağbal, Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Hayri Tacın, Bölge Baro Başkanı Serkan Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sporcular,öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Ağbal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Bayburt Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gençlerin bayramını tebrik etti. Bakan Ağbal, bayramı gençlere hediye eden Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı’nda canını veren bütün şehitleri rahmet, şükran ve minnetle andığını dile getirdi.

Bayramın coşkuyla düzenlenebilmesinde şehitlerin büyük payı bulunduğunu vurgulayan Ağbal, “En son 15 Temmuz alçak darbe girişimi sırasında hiç tereddüt etmeden milleti, devleti için canını feda eden şehitleri de burada şükranla ve minnetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun.” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın seneye 100’üncü yılının kutlanacağına işaret eden Ağbal, haritaları yeniden şekillendirmek isteyen emperyalist güçlere karşı Mustafa Kemal ve arkadaşlarının tarihten gelen birikim ve inançla büyük bir mücadele verdiklerinin altını çizdi.

Bu milletin bölgede her zaman barışın ve istikrarın yegâne gücü olduğunu ifade eden Ağbal, “Yıllardır bu coğrafyada oynanmak istenen her türlü oyuna karşı millet ve devlet olarak sonuna kadar mücadele etmek suretiyle bugünlere geldik. Bugünlerde de bölgede oynanmak istenen oyunlar var. Ülke ve devlet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün bu oyunlara ve hesaplara karşı dik bir mücadele veriyoruz. Evel Allah, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak, ilelebet bu topraklar bizim için vatan olacak, millet olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugünlerde her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Ağbal, şöyle devam etti: “Bugün Suriye ve Irak ile bölgede oynanmak istenen oyunlara karşı daha fazla birbirimize kenetlenmek, daha fazla kardeşliğimizi pekiştirmekle sorumluyuz. Allah’a şükrediyoruz ki en son 15 Temmuz alçak darbe girişimi sırasında bir kez daha gösterdik ki bu millet her zaman birdir, beraberdir ve kardeştir. O gece Bayburt’ta alçak darbe girişiminin duyulduğu ilk andan itibaren sokaklara çıkan, Saat Kulesi Meydanı’nı dolduran ve darbeye karşı sağına soluna, siyasi düşüncesine bakmadan kenetlenen Bayburtlular, yine aynı gece milletçe sokakları dolduran bütün vilayetlerdeki vatandaşlar dosta düşmana karşı Çanakkale ruhunun hiçbir zaman sönmediğini bir defa daha gösterdi. Millet olarak o gece aynı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi hainlik yapıp milleti alt etmek isteyenlere karşı büyük bir destan yazıldı. 15 Temmuz destanını o gece hep beraber milletçe yazdık.”
Bakan Ağbal, geleceğin emanet olduğunu belirttiği gençlere şöyle seslendi: “İnşallah bir gün sizler de sorumluluk sahibi mevkilerde milletimizi, devletimizi daha ileriye taşıyacaksınız, Cumhuriyetimizi büyüteceksiniz, refahımızı artıracaksınız. Bu süreçte hepimize düşen ortak sorumluluk kendimizi yetiştirmek, kendimizi bilgiyle donatmak ve bu arada milli, yerli şuurdan asla uzaklaşmamak. Neden yerli ve milli şuur bu kadar önemli? Millet olarak binlerce yıldır belirli bir noktadan sürekli ileriye gitmeye çalışıyoruz. Bu süreçte milli kimliğimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Milli ve manevi değerlerimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Milli ve manevi değerlerimiz bize güç oldu. Dışarıdan bize karşı yapılan saldırılara karşı milli ve manevi değerlerimiz kalkan oldu. Çanakkale’de bizi ayakta tutan, yedi düvele karşı yürütülen mücadelede bizi muzaffer eyleyen yegane güç milli ve manevi duruşumuz, değerlerimizdir. Tabii ki ilimle, irfanla kendimizi donatacağız. Dünya milletleri içerisinde ülkemizi daha ileriye taşımak için çalışacağız, gayret edeceğiz.”

Vali Ali Hamza Pehlivan ise Ülkemizin dört bir koldan düşman güçler tarafından ateş çemberi içine alınıp milletimize diz çöktürmeye, Anadolu topraklarındaki bin yıllık varlığımızın sonlandırmaya çalışıldığı bir ortamda özgürlük ve bağımsızlık ateşini yakmak, Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere yollara düşen Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in, Samsun’a çıkışının 99. yıl dönümünü kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramının hem ülkemiz hem de tüm gençlerimize kutlu olmasını temenni etti.

Kutlama programına katılan gençlere seslenen Vali Pehlivan, “Sizler ülkemizin geleceğinin teminatısınız. En önemli zenginlik kaynağımızsınız. İnşallah tarihte olduğu gibi bugün de yarın da kendinizi en iyi şekilde yetiştirecek; devletimiz ve hükumetimiz tarafından sizlere sunulan imkanları en etkin biçimde kullanıp, değerlendirerek, görevlerinizi en iyi şekilde yaparak inşallah ülkemizin daha güçlü ve daha müreffeh geleceğine imza atacaksınız. Bu ülkeyi ve bu milleti omuzlarınızda geleceğe taşıyacaksınız. Sizleri çok seviyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz ve sizlere çok güveniyoruz.” dedi.

Bugün vesilesiyle 19 Mayıs 1919 öncesi ve sonrasında yaşananları bir kez daha hatırladıklarını kaydeden Vali Pehlivan, “19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, istiklalinden asla vazgeçmeyen, zulme ve zalime boyun eğmeyen aziz Milletimizin inancından ve zaferlerle dolu şanlı tarihinden güç alarak yeniden dirilip ayağa kalkışının ilk adımıdır. Görüyoruz ki ülkemiz üzerinde bu coğrafyaya geldiğimiz günden itibaren oynanan oyunlar bugünde tezahür ediyor. O yüzden bir yandan çok çalışıp kendimizi çok iyi yetiştireceğiz fakat bir yandan da tarihimizi çok iyi okuyup idrak ederek ondan gerekli dersleri çıkartıp bekamıza göz diken şer odakları karşısında her an hazırlıklı ve uyanık olacağız. Bizim milletimiz dünya sahnesine çıktığı andan itibaren, adaletin, hoşgörünün, birliğin ve beraberliğin temsilcisi olmuştur. Ama varlığına, birliğine, geleceğine göz dikenlere de asla taviz vermemiştir. Sadece kendi coğrafyamızda değil, bütün mazlum coğrafyalardakilerin de imdadına yetişmeye çalışmıştır. Bizlere düşen aziz şehitlerimizin bizlere hatırası ve emaneti olan bu ülke için canla, başla çalışmak ve her alanda mücadele etmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle yad ediyorum” diye konuştu.

Törende sporcular ve gençlik merkezi öğrencileri gösterilerini sergiledi.

Yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda derece elde eden sporcuların Maliye Bakanı Naci Ağbal, Vali Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Mete Memiş tarafından altın ile ödüllendirilmeleriyle tören son buldu.

FOTO GALERİ

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir