Bayburt’ta 547 Bekçi Düzenlenen Törenle Mezun Oldu

Bayburt'ta 547 Bekçi Düzenlenen Törenle Mezun Oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde altı haftalık eğitimlerini tamamlayan 547 Çarşı ve Mahalle Bekçisi mezun oldu.

Bayburt Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er ile aileler katıldı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Mezun olan çarşı ve mahalle bekçilerinin bundan böyle Emniyet Teşkilatı’nın önemli bir parçası olduklarını belirten Vali Pehlivan, “Güvenlik en temel kamu hizmetidir. Mezuniyetiniz çok anlamlı bir haftaya denk geldi. Dün Bayburt ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını kutladık. Aziz şehitlerimizi, aziz gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ettik. O günlerde yaşananları bir kez daha hatırladık. O günlerde Anadolu’nun vatan edinilmesi mücadelesi veriliyordu. Bu mücadele halen daha verilmeye devam ediyor. Ordumuz sınır boylarında kahramanca mücadele ediyor. Bunun yanı sıra Emniyet ve Jandarma birimlerimiz iç güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması hususunda canla başla mücadele ediyor. Sizler şimdi bu mücadelenin bir parçası olacaksınız. Bu okul çatısı altında Anayasa başta olmak üzere temel hukuk bilgileri, insan ve toplum psikolojisi ve benzeri birçok konuda eğitimler aldınız. Elbette ki almış olduğunu bu eğitimler uygulama ile anlam kazanacaktır. Sahip olduğunuz bilgileri vatandaşlarımızın güvenliği için etkin bir şekilde kullandığınızda eğitiminizin ve sizlere olan güvenin hakkını vermiş olacaksınız.” dedi.

Görev sırasında en önemli güç kaynaklarının vatan, millet, devlet ve bayrak ile milli ve manevi değerler olacağına işaret eden Vali Pehlivan, “İnşallah bu temellere dayanarak görevlerinizi yerine getireceksiniz. Sizler burada bulunan saygıdeğer ailelerinizin, aziz milletimizin kıymetli evlatlarısınız. Vatana olan bağlılığınızı göreve olan bağlılığınızla birleştirecek ve inşallah çok kıymetli hizmetler ortaya koyacaksınız.” şeklinde konuştu.

Vali Pehlivan çarşı ve mahalle bekçiliğinin kritik ve kadim bir görev olduğuna değindiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sizler vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde hayatlarını idame ettirmeleri konusunda onların en büyük destekçisi olacaksınız. Vatandaşlarımızla bire bir teması sizler sağlayacaksınız. Sizlerin varlığı inşallah şehirlerimizin, il ve ilçe merkezlerimizin çok daha güvenli, esenlik içerisinde olmasını temin edecektir. Sizlere güveniyor ve inanıyoruz. Sizler bizim gurur kaynağımızsınız. Çıkmış olduğunuz bu yol hayırlı ve uğurlu olsun. Hepinize kazasız ve sorunsuz vazifeler temenni ediyor mezuniyetinizin sizlerle birlikte ailelerinize ve emniyet teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Vali Pehlivan ayrıca kısa süre önce inşaatı tamamlanan yurt binasına sağladığı kıymetli destekler dolayısıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Milli Piyango İdaresine teşekkürlerini bildirdi.

POMEM Müdürü Ufuk Sami Günel ise Bayburt POMEM’in Türkiye’nin içerisinden geçtiği bu zorlu döneme rağmen eğitim faaliyetlerini en iyi şekilde yerine getirdiğini ve Emniyet Teşkilatı’na personel kazandırmaya hassasiyetle devam ettiğini bildirdi. Altı haftalık yoğun bir eğitim süreci sonrasında 547 çarşı ve mahalle bekçisi adayını Türkiye’nin 81 ilinde görev almak üzere mezun ettiklerini kaydeden Günel, “174 yıllık tarihi şan ve şeref sayfalarıyla dolu Türk Polis teşkilatına bugün katılacak, çarşı ve mahalle bekçiliğine ilk adımını atacak genç meslektaşlarım sizlerin suç ve suçlu ile mücadelede ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, anayasal ve demokratik düzenin korunması için canı pahasına görev ifa eden Emniyet Teşkilatı’mıza büyük bir güç katacağınıza yürekten inanıyoruz. Çünkü sizler zaten bu vatanın birer bekçisiydiniz. Şan ve gururla askerlik hizmetini yerine getirirken de bekçisiydiniz, 15 Temmuz’da meydanlara çıkarken de bekçisiydiniz. Bugünden itibaren de ölene kadar bekçisi olmaya devam edeceksiniz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ali Hamza Pehlivan eğitimleri başarıyla tamamlayan adaylara sertifikaları takdim etti.

Tören mahalle ve bekçi adaylarının yemin etmeleriyle sona erdi.

Foto Galeri

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir