Bayburt’ta Asayişte Düşüş, Göçmen Kaçakçılığında Artış!

Bayburt'ta Asayişte Düşüş, Göçmen Kaçakçılığında Artış!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, 2024 yılının ilk iki ayına ilişkin asayiş, narkotik, terör, kaçakçılık ve trafik olayları ile toplum destekli faaliyetler hakkında basın toplantısı düzenledi.

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, 6 Mart 2024 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait asayiş ve güvenlikle ilgili bilgileri paylaşarak, Bayburt’ta huzur ve güven ortamının sağlanması için yapılan çalışmaları özetledi.

Asayiş Olaylarında Düşüş:

Vali Eldivan, 2023’ün ilk 2 ayında 273 olan asayiş olayının 2024’te %23 düşerek 210’a gerilediğini açıkladı. Aynı zamanda tüm asayiş olaylarının aydınlatıldığını ve faili meçhul olay kalmadığını da vurguladı. Hırsızlık olaylarında ise son bir aydır hiç vaka meydana gelmedi.

Narkotik Suçlarla Mücadele:

Vali Eldivan, 14 operasyonda, 15 şüpheli şahıs yakalanmıştır. Yapılan operasyonda yakalanan şüpheli şahıslarından; 1,67 gram metamfetamin maddesi, 14,57 gram esrar maddesi, 69 adet Sentetik Ecza ele geçirilmiştir. Ayrıca 1 adet av tüfeği ile birlikte 11 adet fişek ve 2 aranan şahıs yakalanmıştır. 2023 yılı ilk 2 aya göre kıyaslama yapıldığında operasyon sayısında %16 artış, yakalanan şahıs sayısında %21 azalış ve tutuklanan şahıs sayımız aynıdır. Yakalanan esrar maddesinde %609 artış, sentetik ecza maddesinde %100 artış, metamfetamin maddesinde %91 azalış olmuştur.

Terörle Mücadelede Kesintisiz Çalışma:

Vali Eldivan, terörle mücadelede de önemli adımlar atıldığını ve 1 şahsın FETÖ/PDY Terör Örgütü Üyesi olmak, 1 şahsın PKK/KCK Terör Örgütüne finansman sağlamak, 3 şahsın da PKK/KCK Terör örgütü propagandası yapmak suçundan toplam 4 şahsın gözaltına alındığını ve şahısların adli mercilere sevki sağlandığını açıkladı. Eldivan, 1 sosyal medya hesabı ile 3 internet sitesinin de erişiminin engellendiğini bildirdi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele:

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadelede de 12 olayda 17 şüpheliye işlem yapıldığını ve yakalama oranlarında %120 artış sağlandığını açıklayan Vali Eldivan, bu alandaki çalışmaların kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele:

Göçmen kaçakçılığıyla mücadelede ise 10 operasyonda 11 şüphelinin yakalandığını ve 32 yabancı uyruklu kaçak göçmenin engellenerek sınır dışı edildiğini belirten Vali Eldivan, operasyon sayısında %600, yakalanan şahıs sayısında %900, tutuklanan şahıs sayısında ise %100 artış sağlandığını vurguladı.

Trafik Olayları:

Trafik olaylarında da yaralamalı kazaların %8 azalarak 23’e düştüğünü ve 50 vatandaşın hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığını açıklayan Vali Eldivan, trafik güvenliğinin sağlanması için çalışmaların aralıksız devam edeceğini söyledi.

Toplum Destekli Faaliyetler:

Toplum destekli faaliyetler kapsamında 630 vatandaşa trafik eğitimi, 420 öğrenciye jandarma tanıtımı ve çevre bilinci eğitimi, 140 kadın vatandaşa ise en iyi narkotik polisi anne eğitimi verildiğini belirten Vali Eldivan, 2867 adet sanal dolandırıcılık ve KADES broşürü dağıtıldığını ve 396 bilgilendirme ziyareti gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Vali Eldivan:

“Alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar neticesinde birçok alanda önemli başarılar elde ettik. Asayiş olaylarında düşüş, narkotik ve kaçakçılıkla mücadelede artış sağladık. Toplum destekli faaliyetlerimizle de vatandaşlarımıza ulaşmaya devam ediyoruz.”

Bayburt'ta Asayişte Düşüş, Göçmen Kaçakçılığında Artış!

1
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün