1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt’ta Kadem Derneği Dualar Eşliğinde Açıldı

Bayburt’ta Kadem Derneği Dualar Eşliğinde Açıldı

Bayburt'ta Kadem Derneği Dualar Eşliğinde Açıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’ta Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bayburt Temsilciliğinin açılışı dualar eşliğinde gerçekleştirildi.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da yer aldığı açılış törenine Vali Ali Hamza Pehlivan ile Hanımefendi Yıldız Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, Demirözü Kaymakamı Ömer Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yarbay Serdar Çelik ile eşlerinin yanı sıra davetliler katıldı.

Vali Ali Hamza Pehlivan törende yaptığı konuşmada üstlendikleri sorumluluklar ve gerçekleştirdikleri faaliyetler ile sivil toplum kuruluşlarının ekonomik, sosyal ve siyasal alanda önemli aktörler haline geldiklerini ve bununla birlikte STK’ların ekonomik ve sosyal gelişimin de önemli paydaşları olduğunu belirtti. KADEM Bayburt Temsilciliği’nin bu anlamda faydalı hizmetlere vesile olmasını temenni eden Vali Pehlivan, “Mütemadiyen yeni şubeler açmak suretiyle büyüyen KADEM’e Bayburt’tan yeni gönüllülerin katılması, yerelde kadın haklarına yönelik olarak yürütülen çalışmalara inşallah değerli katkılar sağlayacaktır. STK’ların varlığı kadar önemli olan bir diğer husus da “yeni bir şey” söyleyebilmesidir. Bu bağlamda KADEM’in kuruluşundan beri hedeflediği en önemli hususlardan biri de mevcut sorunlara yeni bir bakış açısı getirmek olduğu anlaşılmaktadır. Bu bakış açısının rekabetten çok tamamlayıcılığı, çatışmaktan çok adil zeminde uzlaşıyı ön plana çıkardığı görülmektedir.” dedi.

Vali Pehlivan, “Hiçbir şehir, ülke ve medeniyet yoktur ki kadınların derin izleri olmasın. Kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Biri olmadan diğerinin varlığı, hayatı yarımdır, eksiktir. Kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısıdır. Türk İslam Medeniyetinde Kadınlarımız tarih boyunca hem geçmişten gelen ayak izlerini kararlı bir şekilde takip etmiş, hem de gelecek nesillere yeni ayak izleri bırakmıştır. Bu konuda Kutsal kitabımız Kur’an- Kerim ve Peygamberimizin hadisleri en önemli manevi referanslardır. Malumunuz Kur’an da kadın ve erkek olarak değil, ey inananlar diye hitap edilir. Hz Peygamberimizin Veda Hutbesi adeta İnsan hakları beyannamesidir. “Cennet anaların ayağı altındadır” diyen de sevgili Peygamberimizdir.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Türk ve İslam kültüründe kadının yeri ve önemine işaret eden Vali Pehlivan, “Milletimizin tarihine baktığımızda da öncesinde ve özellikle İslamiyet’i kabul ettikten sonra kadın dâhil ailenin her ferdine gereken önem verilmiştir. Dede Korkut diyarı Bayburt’dayız. Dede Korkut hikâyelerinde kadın erkek bütün karakterler öznedir. Bamsı Böğrek ne kadar kahraman ise Banu Çiçek de o kadar kahramandır. Bu durum İlimizde ve bölgemizde hala geçerliliğini korumaktadır. Kadınlarımız hayatın olduğu her yerde, yer almıştır, almaya da devam etmektedir. Dolayısıyla kadınlara standart bir rol tanımlamak ve o rolü yerine getirip getirmediğine bakarak değerlendirmek doğru değildir. Hele ki kadınları dezavantajlı grup olarak nitelemek haksızlıktır. Esas olan evdeyken de iş hayatındayken de kadın haklarının gözetilmesidir. Ancak bu gözetme halinin bir lütuf değil, insan olmanın gereği olduğunu bilmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Vali Pehlivan, Cahit Zarifoğlu’nun, “Bir duruşu olmalı insanın; bir bakışı… Bir anlayışı, bir aşkı, bir davası olmalı..” ifadelerine atıf yaparak, “Dava insan olma, dava insanca yaşama ve yaşatma davası olmalıdır. Zira; esas olan insandır. Eşref-i Mahlûkat olabilmektir. İyiliği, güzelliği ve merhameti çoğaltabilmek, gönül gözüyle bakabilmektir. Tüm bu hassasiyetleri yol arkadaşı yapmayı amaçlayan KADEM’e, bu uğurda başarılar diliyorum. Kadem ailesi olarak kadının ve ailenin hak ettiği konuma gelmesi için yürüttüğünüz çaba ve çalışmalara Bayburt Valiliği olarak ilgili kurumlarımız ve personelimiz vasıtasıyla gerekli desteği vereceğimizi belirtmek isterim. Bayburt KADEM Şubesinin tekrar hayırlı olmasını, faydalı hizmetlere vesile olmasını diliyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ise Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yâd edildiği bugünlerde KADEM ailesi olarak birlikte olmanın ve 46. Temsilciliğin açılmasının heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Dayanışma ruhunun kendilerini bir arada tutan en kuvvetli bağ olduğuna vurgu yapan Gümrükçüoğlu, “Geleneğini hiçbir zaman unutmadan yeniliklere kucak açmaya hazır Bayburt halkının da çok iyi bildiği gibi, bizi diri tutan en kuvvetli bağ dayanışma ruhumuzdur. Bizim insanımız tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, bugün de kadınıyla erkeğiyle vatanını, milletini korumak, ailesini bir arada tutmak için her konuda özveriyle çalışmaya hazırdır. Anadolu insanının şahsiyet kazanmasında emeği olan meşhur Türk büyüğümüz Dede Korkut’un destanlarında, aile önemli bir yer tutar. Aile kurmak ve evlat yetiştirmekten her zaman övgüyle bahsedilir. Bu birliğinin kadın ve erkeğin ortak çabasıyla ayakta kaldığı vurgulanır. Ayrıca bu hikâyelerde kadınların eş ve anne olmanın ötesinde görevler üstlendiklerini ifade eden Dede Korkut Kadınları kimi zaman ülkesini yöneten bir hükümdar kimi zaman savaşlara katılan birer kahraman olarak anlatmıştır. Geleneğimiz itibariyle kadınlarımızın geçmişte olduğu gibi bugün de toplumumuzda saygın bir yeri vardır. Son dönemde Batı etkisindeki kadın tasavvurundan dolayı birtakım savrulmalar yaşamış ve bazı kalıpları benimsemeye zorlanmış olsak da Huzur ve mutluluğun ancak kendi kültürel değerlerimize sahip çıkmakla mümkün olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların ayrım yapılmaksızın eğitim almalarını, siyasetten ekonomiye, kültür sanattan akademiye diledikleri alanlarda var olmalarını desteklediklerini dile getiren Gümrükçüoğlu, “Bu anlamda mesleki eğitimler de verdiğimiz Geleceğe İş Başı ve İnovasyonda Kadın projeleri ile çalışma hayatına katılmak isteyen kadınlara rehberlik etmekte ve onları bu konuda yüreklendirmekteyiz. Ülke çapındaki projelerimizin yanı sıra her şehrin kendi imkân ve ihtiyaçlarına uygun çalışmalar da yürütüyoruz. Örneğin Gaziantep temsilciliğimizin Hünerli Eller projesinde kadınlarımız kendi elleriyle yaptıkları her türlü gıda ve el işi ürünlerini, kurdukları pazarda satarak gelir elde ediyorlar. Benzer şekilde Batman’da “Sabun Süsleme” Projesi ile belli bir eğitim sürecinin ardından kadınlarımız, evlerini mini birer atölyeye çevirerek, yeteneklerini işe dönüştürmeyi başardılar. Biz KADEM olarak Bayburt halkımızın da bu ve benzeri projelerde yer alarak bu topraklara özgü değerleri, ekonomik anlamda da getirisi olan birer fırsata dönüştürmeleri için size destek olmaya hazırız. Örneğin ehram dokumaları, Bayburt’un tanıtımı ve yöre halkının kalkınması adına çok destekleyici bir projeye dönüştürülebilir. Özellikle kadınlarımızın temsilciliğimizle işbirliği kurarak bu konuda çalışmalar başlatmasını, erkeklerimizin de onlara yardımcı olmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

5000 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en kimlikli şehirlerinden birisi olduğunu ifade ettiği Bayburt’ta bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da “Dede Korkut’un bu coğrafyadaki izi, bizleri zengin kültürel geçmişimizle buluşturuyor. Böylece, Türk dünyasına uzanan yolda Bayburt, önemli duraklardan biri haline geliyor. Ama daha da önemlisi, Bayburt uğradığı işgaller karşısında kahramanca mücadele veren bir halka sahip. Dün Bayburt’un kurtuluş günü idi. Bu vesileyle, kahramanlık mücadelesi veren bütün şehit ve gazilerimizi de anmış olalım. Allah onlardan razı olsun, bu toprakları bizim için korudular.” dedi.

KADEM’in Anadolu’nun dört bir yanında açtığı temsilciliklerle, ülkemizin ortak birikiminden bir sinerji yakalamaya çalıştığını belirten Bayraktar, “Kadına ve aile birliğine yönelik tehditler, kadınların yaşadığı mağduriyetler, kadın cinayetleri, fiziksel ve psikolojik şiddet, istismar, kamusal alanda karşılaşılan ayrımcılık; KADEM’ in üzerinde çalıştığı temel odak noktalarıdır. KADEM bugüne kadar genel merkez ve temsilcilikler eliyle gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde bu konularda farkındalık oluşturdu, kadına destek oldu. 2013 yılında kurulan ve 5 yıl gibi kısa bir sürede büyük bir aileye dönüşen KADEM ailesi, bugün açılışını yaptığımız Bayburt temsilciliği ile biraz daha büyüdü. İnancımız ve kültürümüz gereği hizmetlerimizi arttırarak sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Bayraktar sözlerine şu şekilde devam etti: “Kadın meselesi yüzyıllardır konuşulan, tartışılan bir konu. Bütün ideolojiler kendince bir rol biçti kadınlara. Doğrusu şunu net biçimde söylemek isterim ki; kadınla erkeğin toplumu nasıl şekillendireceği, hangi rolleri alacağı konusunda temel referansımız dinimiz olduğu için bizim aklımız ve gönlümüz rahat. Çünkü hiçbir kanun koyucunun, hiçbir akademisyenin veya kadın hakları savunucusunun bize Allahu Teala kadar adil davranamayacağını iyi biliyoruz. Çünkü, insanlık tarihi ve güncel şartlar bize göstermiştir ki; günümüzde uygulanan hiçbir düzen veya sistem, aynı zamanda hem toplumun külli refahını hem de kadının onurunu koruyabilmiş değil. Kimi sistemler kadını aile ve topluma ezdiriyor, kimi sistemler ise, kadını güçlendirmenin aile ve toplumu zayıflatmakla olacağını sanıyor. Halbuki inancımızı anlayabilsek ve yaşayabilsek hem kadının hem ailenin aynı zamanda güçlü olabildiğini görürüz. Ve ancak ikisi de güçlü olursa toplumsal refahtan ve kalkınmadan bahsedebiliriz. İnancımıza uygun, kültürümüze saygılı ve gerçek bir demokratik düzen ile yaşayabildiğimiz zaman hem kadını hak ettiği onurlu konuma getirmiş, hem de aile ve toplumu güçlendirmiş olacağız.”

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde KADEM Bayburt Temsilciliğinin açılışı gerçekleştirildi.

Foto Galeri

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir