Bayburt’ta Kurtuluş Bayramı Coşkusu, Törenler, Gösteriler ve Heyecan Dolu Anlar!

Bayburt'ta Kurtuluş Bayramı Coşkusu:
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Şubat 2024 tarihi, Bayburt için tarihi bir günün yıldönümüydü. 106 yıl önce, 21 Şubat 1918’de Bayburt, kahramanca bir mücadele sonucu düşman işgalinden kurtulmuştu. Bu anlamlı gün, coşkulu törenlerle kutlandı.

Törenler Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunulmasıyla Başladı

Törenler, Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ve saygı duruşunda bulunmasıyla başladı. Ardından, tören alanına gelen vatandaşlara Bayburt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından Türk bayrakları dağıtıldı.

Belediye Başkanı Pekmezci Günün Anlam ve Önemini Vurguladı

Törenin açılış konuşmasını yapan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt’un kurtuluşunun önemini ve Kop Dağı Savunması’nın kahramanlıklarını vurguladı. Pekmezci, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Bugün burada, Bayburt’umuzun Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 106. yıl dönümünü kutluyoruz. Kurtuluş Bayramımız Kutlu Olsun. Asırlar boyunca hür ve bağımsız yaşamış bir milletin mensupları olarak, dün Rusların işgal ettiği bu vatan topraklarında arkasından Ermenilerin yaptığı zulmü yıllar sonra bile gelecek kuşaklara aktarmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz.

Biz Bayburtlular olarak yüzyıllardır üzerinde var olduğumuz bu cennet vatanda ay yıldızlı bayrak altında yaşamanın mutluluğuyla her zaman vatan ve millet duygusunu öne çıkarmış bu konuda her zaman örnek davranışlar sergilemişiz. Bundan tam 106 yıl önce Kop Dağları Türk’ün şanlı direnişine şahitlik etmiş ve bu kahramanlık dolu destan şanlı Türk tarihinde, Mareşal Fevzi Çakmak’ın ifadesiyle İkinci Plevne olarak yerini almıştır.”

Cumhurbaşkanı ve Bakanlardan Kutlama Telgrafları Okundu

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Orhan Ateş’in kutlama telgrafları okundu.

21 Şubat Konulu Şiirler Okundu, Ödül Töreni Gerçekleşti

21 Şubat konulu şiirler okuyan Fen Lisesi öğrencileri Muhammet Çağrı Ayyıldız ve Ali Kemal Güveli’ye plaket takdim edildi. Ayrıca, 21 Şubat dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve sporculara da ödülleri verildi.

Heyecan Veren Gösteriler Gerçekleştirildi

Ermeni mezalimi ve şehrin Türk birliklerince düşman işgalinden kurtarılışını konu edinen ve oldukça heyecanlı anlara sahne olan gösteriler izleyicileri büyüledi. Kurtuluş gününü canlandıran oyuncuların etkili performansları izleyenleri savaş günlerine götürdü.

Halk Oyunları ve Tören Geçişi

Tören, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve tören geçişiyle devam etti. Vatandaşlar, tören boyunca büyük bir coşku ve heyecanla kutlamalara katıldı.

Tören, Günün Kahramanı’na Şehrin Anahtarının Teslimiyle Sonuçlandı

Canlandırma sonrası Türk milisleri ve Türk ordusunun şehre girmesiyle camilerden salalar yükseldi. İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Günün Kahramanı şehrin anahtarını Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’ye takdim etti. Başkan Pekmezci ise günün kahramanına altın kemer taktı. Daha sonra Vali Mustafa Eldivan’a Kur’an-ı Kerim ve Garnizon Komutanı Akkaya’ya Türk Bayrağı takdim edildi.

Törene Yoğun Katılım Gerçekleşti

Törene Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bayburt Barosu Başkanı Serkan Pekmezci, İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Yardımcı, Ak parti Bayburt İl Başkanı Turgut Çalışkan, Milliyetçi Hareket Partisi Bayburt İl Başkanı Muharrem Baykal, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün