1. Haberler
  2. Gündem
  3. Bursa’da revizyon planları Güzelyalı’yı şekillendirecek

Bursa’da revizyon planları Güzelyalı’yı şekillendirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’nın Mudanya ilçesinde 7 mahalleyi kapsayan ve vatandaşlarca ‘kentsel dönüşüm yapılıyor’ söylemlerine neden olan revizyon imar planlarıyla ilgili Mudanya Belediyesi’nden açıklama geldi.

Mudanya Belediyesi, Güzelyalı Siteler, Eğitim, Yalı, Burgaz, Altıntaş, Ömerbey ve Aydınpınar mahallelerini kapsayan 1/1000 Ölçekli Güzelyalı Revizyon Uygulama İmar Planı’nın herhangi bir kamulaştırma, yıkım veya kentsel dönüşüm çalışmasını kapsamadığını duyurdu.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, mahkeme kararıyla iptal edilen 1/1000 Ölçekli Güzelyalı Revizyon Uygulama İmar Planı’nın, kentin geleceğini şekillendireceğini kaydetti. Planlarla ilgili sık karşılaştıkları sorulardan birinin oturma izinleriyle ilgili olduğuna dikkati çeken Başkan Türkyılmaz, “Binalar, yapı ruhsatı eki projelerine ve revize edilen imar planına uygunluk gösteriyorsa oturma izni alınabilecek. Yine plan revizyonuyla yeni bir alanın imara açıldığı söz konusu değildir. Kısmi yapılaşma tespiti yaptırılarak planın Kıyı Kanunu’nun ilk 100 metreye ilişkin ilgili maddelerinden muaf olduğu tespit edildi. Burada vatandaşımızın hakkını korumuş, mağduriyetleri de gidermiş olduk” diye konuştu.

“GÜZELYALI DAHA SAĞLIKLI YAPILAŞACAK”

Mudanya Güzelyalı’daki plan revizyonunun sonraki süreçte Güzelyalı’da yapılacak yeni yapılaşma koşullarını da belirlediğinin altını çizen Başkan Türkyılmaz, “Güzelyalı’ya yeni yapılacak yapıların kat sayısı, bina yüksekliği, çekme mesafesi, emsali bu plana göre yapılacak. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri planda belirtilen koşullara göre verilecek. Güzelyalı; bundan sonraki yıllarda daha sağlıklı yapılaşacak” dedi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir