1. Haberler
  2. Siyaset
  3. CHP’den Uzaktan Eğitim’de sıfır vergi teklifi

CHP’den Uzaktan Eğitim’de sıfır vergi teklifi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifi ile uzaktan eğitim aracı olan tablet, televizyon, bilgisayar vb. teknolojik cihazlardan KDV alınmaması, internet hizmetlerinden alınan KDV ve ÖİV’nin de öğrenci ve öğretmenler için kaldırılmasını teklif etti.

BURSA (İGFA) – Teklif ile, 31 Haziran 2021 tarihine kadar öğretmen ve öğrencilerin televizyon, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve tablet alımlarında KDV’den muaf tutulması, yine öğretmen ve öğrencilerin bulunduğu adreslerde sunulan kablolu veya kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetinin KDV’den muaf tutulması ve bu adreslerde sunulan kablolu veya kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmeti ile öğretmen veya öğrenciler adına kayıtlı mobil hatlar üzerinden verilen mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetinin Özel İletişim Vergisi’nden muaf tutulması öngörülüyor.

2,8 milyon öğrencinin bu süreçte EBA’ya giriş dahi yapamadığını açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Bu öğrencilerin öğrenmelerini nasıl sürdürdüğü, EBA TV’ye erişimlerinin olup olmadığı, EBA TV üzerinden sunulan içeriklerin farklı sınıf seviyelerinde öğrenmeyi ne ölçüde destekleyebildiği, öğrenciler tarafından ne ölçüde izlendiği, ebeveynlerin çocuklarına ne ölçüde öğrenme desteği sağlayabildiği bilinmemektedir. Yüksekokul ve üniversitelerde ise bu süreç üniversitelerin inisiyatifi ile uzaktan eğitimle, çevrimiçi programlar ile yürütülmektedir. Bu nedenle, eğitimin her kademesindeki öğrenciler için masaüstü / dizüstü bilgisayar ya da tablet sahibi olmak ve internet erişimi bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

LÜKS DEĞİL ZORUNLULUK

Salgın koşullarında uzaktan eğitimin, öğrencilerimizin eğitim ve iletişim hakkına erişiminde önemli bir kanal olduğunu ifade eden CHP’li Karabıyık, “Öğretmenler ve öğrenciler için bilgisayar ve internet eğlence veya lüks değil, bir eğitim aracıdır. Ayrıca internet hizmetlerinden alınan KDV ve ÖİV öğrenci ve öğretmenler için kaldırılmalıdır.  Ailelerinin gelir düzeyi nedeniyle evinde uzaktan eğitime erişebileceği hiçbir araç olmayan çocukların uzaktan eğitimden mahrum kalmaması için bu ürünlerden salgın süresince KDV alınmaması gerekmektedir. Böylece ailelerin çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılamasında bir engel olan yüksek vergiler kalkacak, uzaktan eğitimin zorunlu araçlarına erişim kolaylaşacaktır. Vatandaşların eğitime erişim hakkı için uzaktan eğitim aracı olan söz konusu teknolojik cihazlardan KDV alınmaması, öğrenciler arasında var olan makasın açılmasına ve eğitimde eşitsizliklerin artmasına engel olacaktır. İnternet hizmetlerinden alınan KDV ve ÖİV’nin öğrenci ve öğretmenler için kaldırılması, öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadığı sorunları bir nebze giderecektir” açıklamasını yaptı.

 

 

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir