Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddete Hayır! Yasal Düzenleme İsteniyor!

Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddete Hayır! Yasal Düzenleme İsteniyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur-Sen Bayburt İl Temsilcisi Kenan Turan öncülüğünde, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artmasına tepki gösteren eğitimciler bir araya geldi, basın açıklaması düzenledi.

Memur-Sen Bayburt İl Temsilcisi Kenan Turan yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının son bulması için yasal düzenleme yapılmasını talep etti.

Son olarak İstanbul’da eski bir öğrenci tarafından silahla saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden okul müdürü İbrahim Oktugan’ı anarak üzüntülerini dile getiren Turan, eğitim camiasına başsağlığı diledi.

Kanayan bir yara haline gelen şiddet olaylarına dikkat çeken Turan, yetkililere acil önlem çağrısında bulundu. Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin ile yapılan görüşmenin ardından TBMM önünde gerçekleştirilen eylemin de bu amaca hizmet ettiğini kaydetti.

Turan, “Ankara’da TBMM önünde yaptığımız çağrıyı bugün burada bizler de yapıyoruz: Ölümle sonuçlanmaya başlayan saldırıların son bulması için gereken adımlar ivedilikle atılmalı; eğitimcilere yönelik şiddeti önleme yasası artık çıkarılmalıdır.” dedi.

Turan, tüm eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti kınayarak, bu konuda daha önce yapılan yasal düzenleme taleplerinin de sonuçsuz kaldığını hatırlattı. Genel Başkanları Ali Yalçın’ın Milli Eğitim Bakanı ile görüşmesinde dile getirdiği “şiddete karşı yasal düzenleme” ifadelerini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Turan, bu düzenlemenin hayata geçirilmesi için takipçi olacaklarını da sözlerine ekledi.

Memur-Sen bugün (10 Mayıs) iş bırakma eylemi ve ülke genelinde basın açıklamaları düzenleyerek yasal düzenleme talebini dile getiriyor. 1 hafta sürecek (10-17 Mayıs tarihleri arasında) dilekçe kampanyası da başlatıldı.

Turan, son yıllardaki şiddet olaylarının münferit olmadığını, yaygın bir toplumsal sorun haline geldiğini ve eğitim-öğretimi sekteye uğrattığını vurguladı. Devletin bu konudaki yükümlülüklerini hatırlatan Turan, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerine karşı cezai ve hukuki tedbirlerin alınmasını talep etti.

Turan, “Eğitim çalışanları olarak, şiddete karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayana, çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istiyor ve bekliyoruz.” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda Turan, bu eylemin eğitim-öğretimi durdurmak için değil, eğitim çalışanlarının güvenliğini sağlayacak adımların atılması için yapıldığını da sözlerine ekledi.

Eğitim Çalışanlarına Yönelik Şiddete Hayır! Yasal Düzenleme İsteniyor!
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir