1. Haberler
  2. Bayburt Kültür Sanat
  3. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne, Europa Nostra Büyük Ödülü

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne, Europa Nostra Büyük Ödülü

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne, Europa Nostra Büyük Ödülü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Manşet – Avrupa Birliği Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra organizasyonunda 2002 yılından bu yana verilen ödülün 2022 yılındaki sahibi, Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulu olan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu.

Müze Kurucusu Kenan Yavuz, Serpil Yavuz, Öznur Yavuz ve Furkan Yavuz, Avrupa Birliği Europa Nostra Kültür Mirası ödülünü almak için Prag’taki törene katıldı. 

Koruma, araştırma, hizmet ve bilinç geliştirme olmak üzere dört ana kategoride verilen ödül; somut ve somut olmayan kültür mirasını korumayı, insanları katılımcı olmaya ve sahiplenmeye teşvik etmeyi, uluslararası örnek uygulamaları görünür kılmayı ve duyurmayı amaçlıyor.

Prag Devlet Operası’nda düzenlenen tören ile ödülü alan müze kurucusu Kenan Yavuz, “2021 Yılında Avrupa Müze Forumu tarafından kültür mirası büyük ödülünü alarak, Avrupa’da Yılın Müzesi seçilen müzemizin, 2022 yılında da; Avrupa Birliği Kültür Mirası/Europa Nostra ödülüne layık görülmesi ülkemiz adına bizim için büyük bir gurur. Anadolu bozkırlarında, doğup büyüdüğüm toprağıma bir borç ödeme projesi olarak, köyümde inşa ettiğimiz müzemizin iki yıl ardı ardına Avrupa’nın en değerli ödüllerini kazanması müzemizin misyonunu çok daha güçlü şekilde hem ülkemizde ve hem de Dünya’da duyurmasına büyük katkı verecek. Kültür Mirası alanında Dünya’nın en prestijli iki ödülüne birden sahip olan ilk ve tek müze olmanın heyecanı ile, Anadolumuzun kadim kültürünü, uluslararası platformlarda daha etkin ve daha güçlü olarak tanıtmaya devam edeceğiz. Bizi böylesine büyük bir ödüle layık gören Europa Nostra Jüri üyelerine, bize destek olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olmak üzere tüm kurumlara ve dostlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne, Europa Nostra Büyük Ödülü
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
1
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir