1. Haberler
  2. Bayburt Belediyesi
  3. Kentsel Dönüşüm Veysel Mahalle Odasında Konuşuldu

Kentsel Dönüşüm Veysel Mahalle Odasında Konuşuldu

Kentsel Dönüşüm Veysel Mahalle Odasında Konuşuldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun ve uygulama yönetmeliği kapsamında Bayburt’ta ilk kazmanın vurulması planlanan Veysel Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Foto Galeri

Veysel Mahalle odasında gerçekleştirilen toplantıya Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Başkan Yardımcıları Nesumittin Selçuk ve Şahin Kızılaslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka, Veysel Mahalle Muhtarı Yusuf Öztuna, Belediye Meclis üyelerimiz ve mahalle sakinleri katıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka ve şehir planlamacısı Gülenay Şahin toplantıda bir sunum yaparak vatandaşları kentsel dönüşümün nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirirken süreci ayrıntılarıyla slayt eşliğinde vatandaşlara aktardı.

BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BEN SİZİN YANINIZDAYIM

Katılımın yoğun olduğu toplantıda konuşan Belediye Başkanı Mete Memiş, amaçlarının ilk olarak düşüncelerin istişare edilmesi olduğunu söyledi. Daha güzel bir Bayburt için Kentsel Dönüşümün önemine değinen Başkan Mete Memiş, şunları söyledi:

“Maksadımız güzel bir Bayburt, hepimizin güzel bir ortamda yaşaması, hepimizin çocuklarının daha rahat oynayabilmeleri, okula daha rahat gidebilmeleri. Burada size rağmen hiçbir şey yapılmayacak. Belediye başkanı olarak ben sizin yanınızdayım. Sizin aleyhinize olacak hiçbir çalışmanın yanında değilim. Burada herkesin farklı farklı şikayetleri söz konusu. Biz bu şikayetlerin hepsini bir araya getirdik ve bu anlamda bu negatif durumları giderecek yeni bir çalışma başlatacağız. Bunun içinde bakanımızla ben bir şey paylaşmıştım dedim ki : ‘ Bayburt’umuzu kentsel dönüşüme tabi tutabilir miyiz? Oda bunu memnuniyetle karşıladı. Değerli kardeşlerim şunu bilin ki, bu çalışmalar başladığı zaman bu yerler maliyetine göre size bırakılacaktır. Alt yapı ve imar anlamında da hiçbir şey talep etmeyeceğiz. Sizlerin bu konuda tabi ki endişeleriniz olacak. Ben bu endişeleri sizden alıp bakanımıza götürüp onunla paylaşacağım. Eğer endişelerinizi yok edersek bu çalışmanın içerisine gireceğiz.”

BAYBURT KENTSEL DÖNÜŞÜMLE TANIŞMALI

Bayburt’un kentsel dönüşümle tanışması gerektiğini belirten Başkan Memiş şöyle devam etti:
“Bayburt kentsel dönüşümle tanışmalı. Bizim Bayburt’umuz hak ettiği yere getirilmeli. Bugüne kadar hiçbir şeyin yapılmamış olması bugünde hiçbir şeyin yapılmayacağı anlamına gelmez. Biz diyoruz ki dünle işimiz yok yarına bakacağız, 2023’e bakacağız. Gezdiğimiz zaman hayranlık duyduğumuz bir Bayburt’u beraber oluşturalım. Bütün çalışmalarımız bunun için.

ELDE EDECEĞİMİZ MENFAATLERİ SİZİN YARARINIZA KULLANACAĞIZ

Bayburt’a ilk girdiğimiz zaman ilk göze çarpan mahalleler Veysel, Zahit Velişaban mahallesi dolayısıyla önce buralardan başlayarak memleketimizi güzelleştirmemiz lazım. Bu kapsamda belediye olarak elde edeceğim ne menfaat varsa sizin adınıza ben bu menfaatten vazgeçeceğim. “

CUMHURBAŞKANI’NDAN 10 MİLYON TL

Ankara’dan sürekli olarak Bayburt için pozitif ayrımcılık talep ettiklerini de dile getiren Başkan Memiş, bunun karşılığını almaya başladıklarını da şu sözlerle anlattı:

“Peki bugüne kadar yaptılar mı? sorusunu soruyorsanız ben bunu resmi olarak ilk defa söylüyorum. Ben sayın CumhurBaşkanın talimatıyla Maliye Bakanlığı’ndan belediyemize 10 milyon TL aktardım. 31 Aralık tarihi itibariyle. Arkadaşlar bu ne görülmüş bir şeydir ne de duyulmuştur. Yani burada şu endişeyi taşımayalım ‘devlet bizden para kazanacak’ hayır artık devlet bizden kazanmayacak. Çünkü Bayburt her zaman devletinin yanında olmuştur. Yeri gelmiş canını vermiştir, yeri gelmiş malını vermiştir. Bunun içinde hiçbir çıkar gözetmemiştir. Bunun için Bayburt bunu fazlasıyla hak ediyor. Eğer biz birlik olursak, ufak tefek menfaatler yüzünden ayrılmasak, güçlü bir Bayburt olursak bunu bakanlarımızdan da CumhurBaşkandan da talep edeceğiz. Ufak tefek pürüzler çıkabilir ama yüzde 85 biz anlaşacağız. Anlaşmama zeminini ben kabul etmiyorum çünkü biz üzüm yiyeceğiz kimsenin bağcı dövmek gibi bir derdi yok. Yaşadığımız mekanların daha güzel olması için, çocuklarımız bahçeye çıktığı zaman endişe taşımamak adına, çocuklarımız okula giderken endişe taşımamız adına okullarımızın, bahçelerimizin ve sokaklarımızın en güzel şekilde olması adına bu çalışmaları yapacağız. Ben sizin adınıza şunu söyleyeyim burada iki tane problem var. 416 hane var evet bakanlık buna yardım edecek. Ancak bu konutlar yapılırken bu sürede siz nerede ikamet edeceksiniz mesele bu. Bizde bu konuda bir çalışma yapacağız. Devlet bu konuda size yardımcı olacak önemli olan bu. Birde, arkadaşlar bu evler size en ucuz bedelden verilecek ki buda zaten arsa bedelinizin ev bedelinizin aşağı yukarı karşılığı olacaktır. Maliyet fiyatlarına yüzde bir bile ekleme yapılmadan bu evler size bırakılacaktır. Belediye adına bana doğacak bütün menfaatleri sizin adınıza kullanacağım. “

BİZ BELEDİYE OLARAK SİZİN TARAFINIZDAYIZ

Kentsel dönüşüm kapsamında kimsenin mağdur edilmeyeceğini ifade eden Başkan Memiş:
“Ben diyorum ki, kimse burada mağdur edilmeyecek. Biz belediye olarak sizin tarafınızdayız. İkinci olarak sizin yerlerinize fiyat biçilirken bizde buna müdahale edeceğiz sizin yerlerinizin daha yüksek fiyattan devlete satabilmeniz için taraf olacağız. Ama bu sözlerimizde para kazanırız anlamına gelmesin. Siz daha güzel mekânlarda yaşamak için çocuklarımızın geleceğini daha da güzelleştirmek adına, sokaklarımızın daha temiz olması adına, yeşil alanların daha çok olması adına oyun parklarını ve bahçelerin daha çok olması adına biz bakanlıktan sizin yerlerinizin daha da kıymetli olarak takdir edilmesini isteyeceğiz” diye konuştu.

TERTEMİZ ÇORUH

Kentsel dönüşüm ile Bayburt’un güzel bir görüntüye kavuşacağını vurgulayan Başkan Memiş:
“ Şu anda kafamızda oluşan değerleri konuşmanın bir anlamı yok. Bu daha ilk görüşme biz burada temel yol haritasını çiziyoruz. Diyoruz ki Bayburt’un tamamen güzelleşmesi gerekiyor. Biz işe neden kanalizasyonla başladık? Ama bundan sonra kanalizasyon Çoruh Nehri’ne akmayacak. Tertemiz bir Çoruh olacak. Kenarında oturup çay içtiğimiz zaman rahatlıkla seyredeceğimiz bir Çoruh. Bunların olması gerekir bir şehir bunları yapmalı. Biz 30 metrekare odada yaşadık diye çocuklarımıza aynı şeyi reva görmeyelim. Torunlarımız bizim gibi olmasın daha güzel mekânlarda yaşasınlar. Yani batıda gördüğümüz televizyonlarda seyrettiğimiz şehirlerin belki aynısını yapamayabiliriz ama niye onların benzerlerini yapamayalım. Tabi ki burada birazda fedakârlık gerekiyor. Ben diyorum ki belediye olarak bütün alt yapıyı yapacağım ve bu anlamda hiçbir talebim olmayacak” dedi.

SANAYİDEN VAZGEÇMEDİK

Belediye Başkanı olarak vatandaşın yanında saf tuttuğunu dile getiren Başkan Memiş, tapusu olmayan gece kondu yerleri konusunda da kolaylık sağlayacaklarını kaydederken;

“Belediyenin uğraşmasından kaynaklanan menfaatini ben sizin adınız pay edeceğim. Tapularınıza gelince, tapusu olmayanlar gelsin gerçek fiyatından değil ama makul bir fiyatla adını koyalım tapularınızı da verelim. Yarın mağdur olmayın. Bu süreç devam edecek bu birinci adım. Kanaatlerimiz aşağı yukarı öğrendik. Bunun ikinci, üçüncü toplantıları da olacak. En sonda oturup şunu konuşacağız. Senin evinin değeri şu. Bu hak edişlerle gerçekten mağdur oluyorsanız o zaman vazgeçiyoruz dersiniz bunda problem yok. Şunu belirteyim sanayinin dönüşümünden neden vazgeçtiniz deniyor. Sanayiden vazgeçmedik bugün yapılmamış olması yarın yapılmayacak anlamına gelmiyor. Sanayi de kentsel dönüşüme girecektir. Kentsel dönüşüm konusunda aklımıza şu gelmesin. Bunu illa da TOKİ yapacak diye bir şey yok. Gerekirse bunu Bayburt’un müteahhitleri de yapabilir. Dediğimiz gibi bu bölgeler Bayburt’a yakışmıyor. Bunların güzelleşmesi gerekiyor. Buralar yapılırken kimse mağdur olmayacak. Dama belki 20 lira fazla verecek ama 10 liralık yeri de olacak 80 lira. Arkadaşlar yenileniyorken, değişiyorken güzelleşiyorken illaki bizde değen bir şeyler olacak burada problem yok. Ama sanayi mahallesinde de çirkin yapılaşma var. Burası da kentsel dönüşüme girecektir” diye devam etti.

DİĞER MAHALLELERE DE EL ATILACAK

Tespit edilen mahallelerdeki dönüşümün başlamasının ardından diğer mahallelerdeki kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan yapılara da el atacaklarını ifade eden Başkan Memiş sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Burada yaşayacak olan sizsiniz. Ama Bayburt’ta bizde yaşıyoruz. Şunu sorayım size siz Veysel Mahallesinde yaşıyorken çirkin bir Cumhuriyet Caddesi istiyor musunuz? Ben diyorum ki, Bayburt hepimizin yani Veysel Mahallesi güzelleşirken Mehmet Çelebi Mahallesi de güzelleşmelidir, Genç Osman Mahallesi de güzelleşmelidir. Gönlümüzde çok yüksek yeri olan Bayburt’umuzu oraya taşımalıyız. Bayburt bugün orada değil. Kanalizasyonu Çoruh’a akan bir Bayburt, çeşmeleri kurumuş bir Bayburt bunlar olmamalı. Belediye Başkan Adayıyken de dedim bizim 1,5 yıllık bir süremiz var. Altyapı çalışmaları 2015 yılına kadar ancak tamamlanacak. Ve şundan emin olunki çok hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Sizden de Allah razı olsun ufak tefek eksiklikler oldu ona da anlayış gösterdiniz. Ama şunu belirteyim 2015 yılının sonunda musluklarımızdan akan suları içeceğiz. Kuruyan çeşmelerimiz muhakkak akıtılacak. Yeter ki kaynakları kurumamış olsun. Başta da dedik ya diğer şehirlere imreniyoruz. Oralarda olanlar neden Bayburt’ta da olmasın. Bunun yolu da biz bunu yapacağız siz de bizi destekleyeceksiniz. Hep birlikte Bayburt’u en güzel hale getireceğiz”

Foto Galeri

http://www.youtube.com/watch?v=ezRYhKlHoeU

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir