Kop Dağları’nda Şehitlere Saygı: Bayburt’ta Binlerce Kişi Bir Araya Geldi

Kop Dağları'nda Şehitlere Saygı: Bayburt'ta Binlerce Kişi Bir Araya Geldi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Bayburt Belediyesi tarafından organize edilen Şehitlere Saygı Yürüyüşüne binlerce kişi katıldı. Vatandaşlar, şehitleri anmak ve onlara saygı göstermek için Kop Dağları’nda bir araya geldi.

Yürüyüşe katılanlar, ellerinde Türk bayrakları ve pankartlar taşıyarak “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attı.

2 kilometrelik güzergah boyunca Türk bayrakları ve flamalar eşliğinde yürüyen kortej, şehitliğe ulaştı. Törende şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya tarafından şehitliğe çelenk bırakıldı. İl Müftülüğü görevlilerince Kur’an-ı Kerim okunarak şehitler için dua yaptırıldı.

Törende konuşan Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Kop Dağları’nın Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Eldivan, “Kısa bir sürede geçileceği düşünülen Kop Dağları sadece bir avuç kahraman Türk askeri ve kahraman vatandaşlarımızın destekleriyle beraber 4 ay dayanmıştır. Haziran ayında İstanbul’a gideceğiz diye kendine çok güvenen Rus ordusu İkinci bir Plevne savunmasının gerçekleştiği Kop Dağı’nda gömülüp kalmıştır.” dedi.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin Kop Dağı Şehitleri Anma Yürüyüşü’nde yaptığı konuşma:

Saygıdeğer misafirler, değerli Bayburtlular,

Bugün burada, bundan 106 yıl önce Kop Dağları’nda verilen mücadelenin ruhunu hissetmek adına düzenlediğimiz Şühedaya Saygı Yürüyüşü ile onları yad etmek üzere toplandık.

Mareşal Fevzi Çakmak’ın ifadesiyle “Kazanılmış ikinci Plevne Destanı”nı yazanları rahmetle anıyoruz.

16 Şubat 1916’da Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük üslerinden biri olan Erzurum’un işgali ile başlayan harekâtta Rusların Komutanı Yudenic, sayısı yaklaşık 200 bin kişiyi bulan ordusuna şöyle diyor: “Artık bundan sonra önümüzde Türk askeri yok. Çar’ın emri gereği haziran başlarında İstanbul önlerinde olacağız.”

Ama dedikleri gibi olmadı. Burada 2400 rakımlı Kop Dağları’nda bir kahramanlık destanının yazıldığını görüyoruz. Askerimizle Bayburt halkı omuz omuza vererek günlerce bir mücadele verdiler.

Ruslar yıllarca en büyük emelleri olan sıcak denizlere inmek arzusunu yerine getirmek adına gayret ettiler. Ama bu dağlarda yaklaşık 6 ay gibi bir süre tutuldular. İleri gidemediler. 6 Mart 1916’da başlayan mücadele aylarca sürdü. Burada oluk oluk kan aktı.

Ve biz bu dağların eteklerinden bugün geçerken hürriyetine susamış bir milletin evlatları olarak o günleri ihtiramla yâd ediyoruz.

Burada Ruslar yaklaşık 40 bin ölü, bizim Türk askerimizde ise 9700 şehit vermiştir.

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum: “Ey İkinci Plevne’nin şanlı şehitleri, sizlerin taş türbelere sığmayacak kadar yüce, azametli ruhlarınız ve hatıralarınız gönüllerimizde büyüklüğünüze layık sevgi ve saygıyla yaşayacak ve bu dağlardan her geçişimizde yükselen anıtınızın önünde huşu içinde ihtiramla eğilecek mübarek hatıralarınızı gurur içinde rahmetle anacağız.”

Bu topraklar için can veren, kan veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize ise hayırlı ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

Konuşmaların ardından yürüyüşe katılan askeri birliklerin okuduğu Komando Andı ve Remzi Çavuldak’a ait “Kop Dağı Oldu Duman” isimli türkünün sözleri alanda bulunanlar tarafından büyük bir coşku ve gururla izlendi.

Programa katılanlar, törenin ardından Bayburt Belediyesi tarafından ikram edilen kavut çorbası ve yöresel lezzetlerin tadına baktı.

Kop Dağları'nda Şehitlere Saygı: Bayburt'ta Binlerce Kişi Bir Araya Geldi
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün