1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Korkutan Uyarı! Bayburt’ta Gizli Fay Hattı Tehlikesi!

Korkutan Uyarı! Bayburt’ta Gizli Fay Hattı Tehlikesi!

Korkutan Uyarı! Bayburt’ta Gizli Fay Hattı Tehlikesi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’ta, meydana gelen 3.8’lik depremin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş önemli uyarılarda bulundu.

Bayburt’ta, meydana gelen 3.8’lik depremin güncel deprem haritasında yer almayan örtülü bir faydan kaynaklandığı değerlendiriliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş önemli bir uyarıda bulunarak, “Doğu Karadeniz’i etkileyebilecek diri fayların ortaya çıkarılması gerekir” çağrısında bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre 22 Kasım’da merkez üssü Bayburt olan 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde olan deprem, Bayburt’un yanı sıra çevre il ve bazı ilçelerde de hissedildi.

Depremin güncel deprem haritasında yer almayan örtülü bir faydan kaynaklandığı değerlendiriliyor. Uzmanlar, bölgedeki diri fayların ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek uyarıyor.

DİRİ FAY HARİTAMIZ EKSİK

DHA’da yer alan habere göre Jeoloji Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz bölgesinde fazla aktif fay gözükmediğini ancak son Bayburt depreminin bölgede diri fayların olduğunu veya olabileceğini gösterdiğini söyledi.

60 yıllık deprem kayıtlarına bakıldığında Bayburt yöresinde 2 sismik hattın varlığının bilindiğini söyleyen Bektaş, “Her ne kadar Türkiye´nin diri fay haritasında, o bölgede faylar olmasa dahi sismik hatlar ve deprem kayıtları var.

BAYBURT’TAN İSPİR’E UZANAN FAY HATTI

Bu sismik hatlardan bir tanesi Bayburt’tan İspir’e doğru uzanır. Bu sismik hat Kuzey Anadolu fayına sol yönlü olarak Erzurum Narman istikametinde giden faya paraleldir.

BAYBURT’TAN RİZE’YE UZANAN FAY HATTI

Bir diğer sismik hat ise, Bayburt´tan Rize istikametine uzanıyor ama bu kırıkların hiçbirisi Türkiye´nin deprem haritasında yoktur. Bu da bizim diri fay haritamızda eksiklikler olduğunu gösteriyor. Bölgemizdeki son deprem güncel deprem haritasında yer almayan örtülü bir faydan kaynaklandığına işaret. Doğu Karadeniz´i etkileyebilecek diri fayların ortaya çıkarılması gerekir” dedi.

DENİZLERDEKİ FAYLAR HARİTADA YOK

Denizlerdeki fay hatlarının da güncel deprem haritasında yer almadığına söyleyen Prof. Dr. Bektaş, “Özellikle mavi vatan dediğimiz Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgesindeki kıyı sahanlığımızdaki faylar yoktur. Karadaki fayların denize veya denizdeki fayların karaya uzantıları var. Bu yüzden Türkiye’nin diri fay haritası umarım gelecekte daha da geliştirilip denizdeki faylar aktarılır. Öte yandan gizli veya örtülü olan faylar, sismik hatlarla ortaya çıkarılır ve böylece diri fay haritamız da geliştirilir” diye konuştu.

TRABZON VE RİZE’DE DEPREM TEHLİKESİ

Doğu Karadeniz bölgesinin 3 tarafının faylarla çevrili olduğunu ve güncel verilere göre Trabzon ve Rize’de deprem tehlikesinin arttığını söyleyen Bektaş, “Doğu Karadeniz bölgesinin çevresinde bugünkü sismik verilere göre, güneyi Türkiye´nin en aktif fayı olan Kuzey Anadolu fayıyla, doğusu sol yönlü olarak Kuzey Anadolu fayıyla, yine kuzeyde Karadeniz sahilde 10 kilometre açıktan geçen bir Karadeniz fayıyla çevrili. Son yapılan Türkiye deprem tehlikesi haritasında Trabzon ve Rize´nin deprem tehlikesi geçmiş yıllara göre 2 ve 3 kat artmıştır. Fakat bu artış sağlam zemine göredir.

DOLGU ALANLARI VE ZAYIF ZEMİN VAR

Oysa bölgemizde sahildeki dolgu alanlarımız, zayıf zeminlerimiz var. Buraların deprem büyütmesi ve sıvılaşma söz konusudur. Bu gibi yerlerde daha dikkatli olmamız lazım. Mikro bölgelendirme dediğimiz her binaya özgü bireysel zemin etüdü yapılması lazım ki sağlam ve sağlıklı binalar inşa edelim. Geleceğe sağlıklı yapı stoku bırakalım” dedi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir