Malatya’da fabrika çok üretim yok

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Organize Sanayi Bölgelerinde 250’ye yakın fabrika için yer tahsisi ve bina yapılmasına rağmen bunların ancak 50’sinde üretimin yapıldığını belirterek yaklaşık 25 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

MALATYA (İGFA) – Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner’i ziyaret eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu şehrin sanayisi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Malatya sanayisinin Kayseri ve Gaziantep’le yarıştığı günleri geride bıraktığını, Kahramanmaraş’ın gerisine düştüğünü ifade eden MTSO Başkanı Sadıkoğlu, “ Organize Sanayi Bölgesi’nde 240’a yakın fabrika var ve bunların ancak 50’sinde üretim yapılıyor ve yaklaşık 25 bin kişi istihdam ediliyor. Göreve geldiğimizde sadece 17 işletmede 4 bin 800 istihdamı yakaladık. Yüzde 25’lik bir artış sağladık, 40 bin istihdama ulaşmayı hedefliyoruz. Organize’de 1 dönümü kapatanlara, 35 dönümü tarla-bahçe gibi kullandırmışlar. Yüzde 70’i kapatabilecek şekilde nitelikli yatırım yapanlara, diğerlerinden aldığımız arsaları veriyoruz. Ancak yatırım olmazsa geri alacağımızı hatırlatıyoruz. Haliyle artık gerçek ve doğru yatırımcılar geliyor. Onlarla ciddi anlamda ilgilenen bir odayız. OSB’de ahbap-çavuş ilişkisini ve arsa rantını ortadan kaldırdık” dedi.

300 MİLYONLUK ARITMA TESİSİNİ KAZANDIRIYORUZ

Başkan Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi’ni Malatya’ya kazandıracaklarını da belirterek, “Cumhurbaşkanımıza anlattık, Bakanlarımızı getirdik, konuştuk ve 300 milyon liraya mal olacak tesisin ihalesi yapıldı, çalışmalara devam ediliyor. Bu arıtma hizmete girdiğinde çevre kirliliği önlenecek” diye konuştu.

Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nin 40 yılı geride bıraktığını kaydeden Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, “Başkanımız büyük bir gayret sarf ediyor. 40 yıldır kurulan 250 fabrika da 40 bin kişi istihdam edilmiyorsa ve bu sayı hala 25 binlerde ise düşünmemiz gerekiyor. 12 yıl önce Gaziantep’e gitmiştik bize gece yarısı alıp organizeye götürdüler. Organizeler gündüz değil gece çalışıyor ise orada üretimin var olduğunu göstermek için. Gece saat 01.00’di tüm fabrikaların ışıkları yanıyor, bacaları tütüyordu. Malatya’da ise birkaç fabrika dışında gece çalışan hiç yok. Organizenin arıtma tesisi, genç arkadaşımız Sadıkoğlu döneminde yapılıyorsa, geçmişi de sorgulamalıyız. Organize de daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin önünü açmalıyız” dedi.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’na ‘Malatya Basın Tarihi’ adlı kitabını hediye etti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.