1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Mardin kırsalında kadınlara lavantalı istihdam

Mardin kırsalında kadınlara lavantalı istihdam

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği “Bir Dünya Üreten Kadın Projesi” kapsamında Ömerli ilçesinde lavanta fidesi dikimi yapıldı.

Kırsal alanda yaşayan ve sosyal yardımlarla geçimini sağlamak zorunda kalan dezavantajlı ailelere, istihdam desteği sağlamak amacıyla Mardin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün, 2019 Yılı SOGEP Programı çerçevesinde Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine sunmuş olduğu “Bir Dünya Üreten Kadın Projesi” kabul edilmişti.

DİKA’nın yaklaşık yüzde 86 hibe ve Mardin Büyükşehir Belediyesi, Ömerli Belediyesi, Derik Belediyesi, Nusaybin Kaymakamlığı ve Dargeçit Belediyesini finans desteği sağlandığı “Bir Dünya Üreten Kadın Projesi” meyvelerini vermeye başladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen’in katılımları ile Ömerli ilçesinde 17 dekar alan üzerinde 15 lavanta bahçesi oluşacak şekilde lavanta fidesi dikimi yapıldı. Proje kapsamında Artuklu, Dargeçit, Nusaybin, Ömerli ve Derik ilçelerinde yaklaşık bin dekarlık alanda lavanta fidesi dikimi yapılacak.  

Proje ile kırsaldaki kadınların kooperatifleşmesini sağlayarak istihdama kazandırılması planlanıyor. Bu lavanta bahçelerinde organik ürün yetiştiriciliği ve tarım alanında marka değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi hedefleniyor. 

Projeye, mali destekle fona erişim ve kredi destekleri sağlanarak ürün, iş geliştirme, ağ oluşturma, ortaklık alanlarında farkındalık oluşturulacak. Ayrıca kişisel gelişim ve kapasite geliştirici eğitim programları ile de yerelde kalkınmaya katkı sağlanacak.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir