Nisan ayı ihracat verileri Bayburt’ta açıklandı

Nisan ayı ihracat verileri Bayburt'ta açıklandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Nisan ayı ihracat verilerini Bayburt’ta açıkladı.

Foto Galeri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Nisan ayı ihracat verilerini Bayburt’ta açıkladı. Verilere göre nisan ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8’lik düşüşle 11,8 milyar dolara gerilerken, son 12 aylık ihracat ise 153 milyar 66 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda gerçekleşen basın TİM Nisan Ayı İhracat Rakamları Basın Toplantısı’na Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sezgin Akbulut, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, Maliye Bakanlığı Eski Müsteşarı ve AK Parti Bayburt Milletvekili Adayı Naci Ağbal, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nisan ayı ihracat verilerini açıkladığı konuşmasında Bayburt’un da Nisan ayı ihracat verilerine değindi. Büyükekşi, “Bayburt’un geçen sene Nisan ayında ihracat rakamı yoktu. Bu senenin Nisan ayında Bayburt’un 736 bin dolar ihracat yaptığını görüyoruz. İlk 4 ayda ise Bayburt’un ihracatı 50 bin dolardan 1 milyon 497 bin dolara yükseldi” dedi.

“Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 düşüşle 11 milyar 823 milyon dolar oldu. Ancak kilogram bazında ihracatımız Nisan ayında yüzde 2,8 yükseldi. Yılın ilk 4 ayında ise ihracatımız yüzde 8,1 düşüşle 48 milyar 951 milyon dolara indi. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 1,6 düşüşle 153 milyar 66 milyon dolar oldu. Nisan ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 843 milyon dolarla otomotiv sektörümüz yaptı.Bu sektörümüzü kimyevi maddeler ve hazır giyim sektörleri takip etti. Nisan ayında en fazla ihracat artışını yüzde 64,6 ile Fındıksektörü yakaladı. Bu sektörü, yüzde 49,6 ile tütün ve yüzde 35,9 ile gemi ve yat sektörü takip etti.Şimdi ihracatımızın sergilediği pazar gelişmeleri hakkında sizlere kısa bilgiler aktarmak istiyorum. Nisan ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya’ya ihracatımız yüzde 9,6, İngiltere’ye yüzde 8,1, Irak’a yüzde 23,4, İtalya’ya yüzde 12,4 düştü. ABD’ye ise yüzde 1,8 arttı.En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 35,9 ile Mısır’a yakaladık. Nisan ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Nisan ayında Umman’a ihracatımız yüzde 181, Singapur’a yüzde 127, Kuveyt’e yüzde 94, Güney Kore’ye yüzde 56 arttı.Nisan ayında AB’ye ihracatımız yüzde 10,4, Afrika’ya ihracatımız yüzde 2,4, Ortadoğu’ya yüzde 5,1 gerilerken, Kuzey Amerika’ya yüzde 6,2 artış gösterdi. İllerimize gelince. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 12 artış ile Hatay oldu.Nisan ayında Kocaeli’nin ihracatı yüzde 3,7. Ankara’nın yüzde 6,9, İstanbul’un yüzde 8,1, Gaziantep’in yüzde 9,2, İzmir’in yüzde 12,5, Bursa’nın yüzde 13,1, Denizli’nin yüzde 15,2, Manisa’nın yüzde 21,1, Sakarya’nın yüzde 35,1 geriledi.”

“Bayburt’un atılım yapacağına inanıyoruz”

“Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirasıyla öne çıkan, tarihi İpekyolu üzerindeki Bayburt’ta, bugün sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Biliyorsunuz bugün 1 Mayıs, Sözlerime başlarken tüm emekçilerin ve çalışanların “Emek ve Dayanışma Gününü” kutluyorum. Gelelim Bayburt’a… Bayburt ilimiz,coğrafi konumu itibariyle tarih boyunca da ticaret için kilit bir geçiş noktası oldu. İlimiz en fazla otomotiv, kimyevi maddeler ve hazır giyim sektöründe ihracat yapıyor. Ancak ilimizin ihracat rakamları oldukça düşük. Keza Bayburt’ta bulunan sanayi işletmelerinin; yüzde 52’si mikro, yüzde 35’i küçük ve yüzde 13’ü orta ölçekli. Dolayısıyla ilimizin sanayi ve ihracat gelişimi açısından orta ve büyük ölçekli sanayi işletmelerinin payını artırmamız ve uluslararası oyuncular çıkarabilmemiz büyük önem taşıyor. Bayburt için sevindirici bir gerçek de okuryazarlık ve kadın nüfus okuryazarlık oranının bölge illeri arasında en yüksek düzeyde olması… Biz, insan kaynağının geliştirilmesinin, yüksek katma-değerli üretime yönlendirilmesinin firmalarımızın rekabet gücünü artıracağına inanıyoruz. Bu anlamda ilimizin bu potansiyeli kullanıp eğitim, sanayiye ve lojistik gelişimine vereceği önemle, büyük bir atılım yapacağına inanıyoruz. Maliye Müsteşarımız Naci Ağbal da Bayburt’ta artık. Un var, şeker artık helva yapılacak diyoruz. İlimizi Erzurum ile engelsiz bağlayacak olan Kop Tüneli’nin tamamlanmasını da oldukça önemli görüyoruz. Bu yatırımlarla Bayburt’un Türkiye’nin ihracatına ve üretimine daha fazla katkı vereceğine inanıyoruz.”

“50 bin dolardan, 1 milyon 497 bin dolara yükseldi”

“Bayburt’un geçen sene Nisan ayında ihracat rakamı yoktu. Bu senenin Nisan ayında Bayburt’un 736 bin dolar ihracat yaptığını görüyoruz. İlk 4 ayda ise Bayburt’un ihracatı 50 bin dolardan, 1 milyon 497 bin dolara yükseldi”

İhracat yapan firmalara plaket

Toplantı sonunda Bayburt’ta 2013 ve 2014 yıllarında ihracat yapan Türkmenler Taş İnşaat Nakliyat Tekstil Mad. İth. İhr. Lmt. Şti. firmasından Cengiz Türkmen’e TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu tarafından, 2014 yılında ihracat gerçekleştiren Mam San Otom. İnş. Gıda Teks. Tur. İth. İhr. San. Ltd Şti. firmasından Ercan Keskin’e Bayburt Valisi Yusuf Odabaş ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından plaketi takdim edildi.

Bayburt ekonomisiyle dolayısıyla da ülke ekonomisine katkı sağlayan Bayburt Valisi Yusuf Odabaş’a Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş’e, Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sezgin Akbulut’a, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak’a plaketini TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi verdi. Plaket törenine TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yanı sıra TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemel Şengel, Maliye Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Ak Parti Bayburt Milletvekili Adayı Naci Ağbal da katıldı.

Bayburt, artışta 2014’ün Türkiye şampiyonuydu

Öte yandan geçtiğimiz yıla ait açıklanan ihracat verilerinde 81 il içinde en fazla artış Bayburt’ta gerçekleşmişti. TİM verilerine göre Bayburt’ta 2014 yılında ihracat patlaması yaşanmıştı. Bayburt, 2013’te en az ihracatın yapıldığı 3 ilden biri olduğu için 2014’te ise bir önceki yıla göre ihracatın en fazla artış gösterdiği il oldu. Verilere göre Bayburt, 2014’te ihracatını yüzde 506,31 oranındaki artışla 206 bin dolardan 1 milyon 249 bin dolara çıkarmıştı.

Foto Galeri

http://www.youtube.com/watch?v=3msigKE9jLE

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir