Prof. Dr. Turgut Bayramoğlu, BAYDER Kültür Sohbetleri’nde Yoksulluğu Anlattı

Prof. Dr. Turgut Bayramoğlu, BAYDER Kültür Sohbetleri'nde Yoksulluğu Anlattı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından düzenlenen BAYDER Kültür Sohbetleri‘nde bu hafta Prof. Dr. Turgut Bayramoğlu, “Yoksulluk” konusunu ele aldı.

Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı olan Bayramoğlu, “Her zaman ve Her Yerde Yoksulluk” adlı kitabından bahsederek yoksulluğun toplumsal, ekonomik ve psikolojik yönlerini inceledi.

Kitabın yazılma amacının, yoksulluğun diğer bilim dallarıyla yeterince ele alınmamış olmasından kaynaklandığını belirten Bayramoğlu, üslup olarak iktisat bilimini merkeze aldığını söyledi.

Yoksulluğu daha anlaşılır hale getirmek için edebiyat, sinema, din, antropoloji ve tarihten örnekler veren Bayramoğlu, bu alanlarla ilişkilendirerek sunumunu zenginleştirdi.

Yoksulluk Tanımları

Prof. Dr. Bayramoğlu, yoksulluğu basitçe “insanların temel ihtiyaç maddelerine ulaşamaması” olarak tanımladı. Mutlak yoksulluğu ise “insanın günlük 2400 kalori alamaması” şeklinde açıkladı.

Bunlara ek olarak göreceli, öznel ve insani yoksulluk tanımlarına da değinen Bayramoğlu, kendi tanımını şu şekilde özetledi: “Biz onurlu bir yaşama sahip isek; yoksul değiliz.

Yoksulluğun Nedenleri

Zaman ve mekân farklarından dolayı avcı-toplayıcı toplumlar için geçerli olan yoksulluk tanımlarının günümüze uyarlandığını belirten Bayramoğlu, insanların var olan kaynaklara erişememesi, kullanamaması, yeteneklerini ortaya koyacağı imkânların sunulmaması, sosyal, siyasal, sivil ve kültürel haklarından habersiz veya uzak olması gibi durumların da yoksulluk olduğunu söyledi.

Yoksulluk ve İnsanlık Tarihi

Yoksulluğun insanlık tarihi ile başladığını ve zamana göre değişerek günümüze kadar geldiğini ifade eden Bayramoğlu, sunumunda şu gibi sorulara da yer verdi:

Zengin bir ülkede yoksul olmak mı istersiniz? Yoksa yoksul bir ülkede zengin olmak mı?

Gelişmiş ülkelerde insanlar yemeği yavaş yerken fakir ülkelerde neden hızlı yerler?

Asyalılar (Çin, Endonezya, Japonlar) daha kısa boyluyken niye Avrupalılar daha uzun boylu?

Bizlerin şuan çok rahatlıkla ulaşabildiği ama atalarımızın ağzına bile sürmediği yiyecek ne olabilir?

Yoksulluk, epistomolojik midir? (sonradan öğrenilen) Yoksa ontolojik mi? (doğuştan getirilen)

İnsanlar neden buğdayın veya ekmeğin üstüne basmazken diğer gıdaların üstüne basmakta pek bir mahsur görmezler?

Prof. Dr. Turgut Bayramoğlu, sunumunu bu soruları cevaplayarak tamamladı. BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Bayramoğlu’na sunumları için teşekkür ederek günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Kültür Sohbetleri Devam Ediyor

Her hafta Cuma günleri gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri; şiir sunumları, İmdat Sancar, Necip Yıldızoğlu, Uğur Dündar, Serdar Eslek, Mustafa Gökoğlan’ın sahne sunumları ve koro türküleriyle devam etti.

Prof. Dr. Turgut Bayramoğlu, BAYDER Kültür Sohbetleri'nde Yoksulluğu Anlattı
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir