Su ürünleri ihracatın yıldızı oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de ihracatın yıldız sektörlerinden biri oldu.

İZMİR (İGFA) – Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği,  2019 yılı sonunda gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolarlık ihracat tutarıyla 2023 yılı ihracat hedeflerini ilk yakalayan sektör konumuna geldi. Birlik, 2020 yılında da 984 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin bu dönemde gerçekleştirdiği 2,4 milyar dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatına yüzde 41’lik katkı sağladı.

Türkiye’nin yeni dönemde ihracatta öncelikli ülkeler olarak belirlediği, Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarları başta olmak üzere, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Japonya, Brezilya ve Afrika ülkeleri sektörün hedef pazarları konumunda.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhr. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, COVID-19 virüsü nedeniyle ihracatta duraklama yaşasalar da pandeminin etkilerini pek çok sektöre göre daha az hissettiklerini söyledi.

Türkiye’de kadının iş hayatına daha fazla katkı koyması gerektiğinin altını çizen Girit, kadın istihdamının artması için de devletin teşvik edici olmasının önemine değindi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.