1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Yetimler İHH Öncülüğünde İftarda Buluştu

Yetimler İHH Öncülüğünde İftarda Buluştu

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde yetimler için Bayburt Öğretmen evinde iftar programı düzenlendi.

Yetimler İHH Öncülüğünde İftarda Buluştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde yetimler için Bayburt Öğretmen evinde iftar programı düzenlendi.

Her yıl Ramazan ayının 15. Akşamı düzenlenen iftar programında Bayburt İHH Başkanı İlhami Polat yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Bugün müstesna bir gün yaşamaktayız içimizde aramızda Allah’ın emanetleri olan yavrularımızla birlikte bir Ramazan ayı içerisinde iftarlarımızı birlikte yapmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz. Allah’a binlerce hamt etsek yine de azdır.

Cenabı Allah Peygamber Efendimize şöyle buyuruyor Ey Habibim biz seni yetim olarak alıp büyütmedik mi? Öyle ise yetimi dışlama, yetimi azarlama, yetime sahip çık şeklinde emri bulunmaktadır. Yine bununla ilgili efendimiz (SAV) buyuruyor ki her kim bir yetime sahip çıkar, başını okşar, ihtiyacını giderirse kıyamet gününde benimle haşrolacaktır. Bu mükâfata erebiliyor muyuz ne mutlu bizlere.

Anneler olarak bu yavrularımızın ihtiyaçları için çırpınabiliyor muyuz, ihtiyaçlarını giderebiliyor muyuz, yetkililer olarak idareciler olarak, sorumlular olarak o yavrularımızın ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda yardımcı olabiliyor muyuz o zaman peygamber efendimizin müjdesine işte o zaman nail olacağız Cenabı Allah Efendimiz (SAV)’in müjdesine mazhar olan kulları zümresine cümlemizi dahil etsin.

Dünyanın bir gerçeği yeryüzünde yapılan araştırmalara göre 400 milyonun üzerinde yetim bulunmaktadır. Maalesef üzülerek ifade ediyoruz ki bunların çoğu İslam coğrafyasında bulunmaktadır. Bunların müşterileri çok, eğer bizler sahip çıkmazsak organ mafyası onları köşede bekliyor, Türkiye için demiyorum dünya coğrafyasında bulunan bu insanlar için köşede bekliyorlar, biz diyoruz ki bu insanlara biz sahip çıkmalıyız, insan olarak Müslüman olarak bizim sahip çıkmamız gerekiyor ve inşallah çıkacağız.

10 yıl önce yeni Gine de İslam ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında İHH İnsani yardım vakfı tarafından farkındalık oluşsun, böyle bir kesimin varlığını herkes bilsin diye Dünya yetimler günü konusunda bir teklif sunulmuştur.

2013 yılında başlayan ve Ramazan Ayının 15’inde yetimler günü olarak her yıl kutlanmaya başlamıştır. Çocuklarımız bu günde oynayıp yarışmalar yapıyor. Dünyada ve yeryüzünde böyle bir kesimin olduğu varlığının bilincini hissettirmek için biz bunu gündemde tutmaya çalışıyoruz.”

Başkan Polat konuşmasının sonunda her yıl kutladıkları Dünya yetimler gününü tüm yetimler için mutluluk getirmesini diledi.

Yetimler için düzenlenen iftar programına Vali Vekili Göksel Yüksel, Bayburt İHH başkanı İlhami Polat, Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Memur Sen İl Başkanı Kenan Turan, ilim Yayma Cemiyeti Başkanı Hasan Basri Topsakal AGD Başkanı Faris Tütüneken Yetim aileleri ve yetimler katıldı.

Yetimler İHH Öncülüğünde İftarda Buluştu
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir