1. Haberler
  2. Gündem
  3. İklim değişikliği gıda arzını tehdit ediyor

İklim değişikliği gıda arzını tehdit ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, yaşanan iklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanan kuraklığın dünyada gıda üretimini tehdit ettiğini söyleyerek, zor günlerin beklediğini söyledi.

İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan kuraklık konusunda değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Tarım Politikaları Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ülkemizin 7 ayı aşkın süredir ciddi bir kuraklık yaşadığını belirtti. “Kuraklık nedeniyle vatandaşlarımız haklı olarak içme suyu sıkıntısı yaşanabilir mi endişesi yaşıyor ama asıl büyük problem tarımda yaşanıyor” diyen Sarıbal, özellikle sonbaharda yeterli yağış olmamasının 2021 yılı ürün veriminde sorun yaratacağını kaydetti. 2021 yılında üretimde düşüş yaşanması durumunda zaten yüksek olan gıda fiyatlarının daha da yükseleceğini vurgulayan Sarıbal, “Bu da AKP politikalarıyla dışa bağımlı hale gelen ülkemiz için ithalata bağımlılığın daha da artması demek” dedi.

Uzun vadeli planlar yapılmazsa sadece ülkemizi değil bütün dünyayı ciddi bir gıda temini sorunu beklediğini kaydeden Sarıbal, “Yaşadığımız Covid -19 süreci gıdanın önemini bir kez daha bize gösterdi. Araştırmalar dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyar kişiye ulaşacağını gösteriyor. Bursa Karacabey’de geçen yıllar bu zamanlarda drenajlar yoluyla su tahliye ettiğimiz tarlalar bugün kupkuru. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz de ciddi bir kuraklık yaşıyor” dedi.

ÜRETİCİNİN GÖZÜ BAKANLIK’TA

Çiftçinin 2020 yılında büyük zorluklar yaşadığını kaydeden Sarıbal, tüm üreticiler gibi kendilerinin de kuraklığa karşı alınacak tedbirler ve olası kayıplarına karşı üreticiye yapacağı destek konusunda Bakanlıktan açıklama beklediklerini sözlerine ekledi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir