1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bayburt’ta kadın girişimciler bir çatı altında birleşecek

Bayburt’ta kadın girişimciler bir çatı altında birleşecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Orman ile Ticaret Bakanlıkları arasında imzalanan Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü çerçevesinde Bayburt’ta değerlendirme toplantısı düzenlendi.

BAYBURT (İGFA)  – Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği kapsamında Bayburt’ta düzenlenen toplantı Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. İl genelindeki kadın kooperatiflerinin sayı ve kapsamının genişletilmesine ilişkin görüş ve önerilerin görüşüldüğü toplantıda, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim,  Cumhurbaşkanlığın 100 Günlük Eylem Planı’nda da kadın kooperatiflerinin kurulması ve yaşatılması başlığına yer verildiğine dikkati çekti. Tarhun yetiştiriciliği projesini örnek gösteren Vali Epcim, Bayburt ölçeğinde de bunun başarılması gerektiğini belirterek, “Geçen yıl özellikle tarhun yetiştiriciliği noktasında sadece kooperatif eksenli düşünmeyelim, yaklaşık 30’a yakın kadın üreticiyi destekledik. Bu üreticilerimizden gelir düzeylerini çok ciddi artıranlar, hatta yıllık bazda asgari ücretin iki katını kazanan üreticilerimiz oldu. Kadınlarımızı biraz daha destekleyebilir miyiz? Bunlar üzerinde biraz daha çalışacağız” dedi.

Özellikle tarımsal üretim kooperatifi bağlamında geçen yıl çalışılan kooperatif planı üzerinden gerçekleştirme hedefi olduklarını kaydeden Vali Epcim, imalata yönelik bir kooperatif; el işçiliğinin, kadınların el emeği göz nuru ile yapabilecekleri şeyler olduğunu söyledi. Her köyden iki kadın üreticinin bulunması halinde kooperatif bazında yaklaşık 400 üreticiye ulaşabileceklerini kaydeden Vali Epcim, “Bu noktada işimiz çok zor değil. Yeter ki biraz gayret edelim. Önemli olan bir kooperatif kurmak değil onu nasıl sürdürülebilir kılarız, biz yokken nasıl bu kurumlar daha fazla gelişebilir her zaman bunu düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Toplantıda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü ile Ticaret İl Müdürü Erkan Zengin kadın girişimciler ile kooperatiflere yönelik desteklerden bahsetti. 

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir