Bayburt’ta Ramazan Ayı Öncesi Gıda Denetimi

Bayburt’ta Ramazan Ayı Öncesi Gıda Denetimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’ta Ramazan Ayı öncesi Bayburt İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından gıda denetimleri ağırlık verildi.

Yapılan denetimlerle ilgili Bayburt İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

İlimiz genelinde COVID-19 tedbirleri kapsamında başlatılan gıda denetim seferberliği, İl Tarım Orman Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü kontrol görevlilerimiz tarafından Ramazan ayına girerken de hız kesmeden devam etti. Pandemi sebebiyle gıda işletmelerinde yapılan denetimler Ramazan ayına yaklaştığımız şu günlerde kapsamlı olarak sürdürülüyor.

Denetimi yapılan işletmelerde mevzuata uygunluk, işyeri ve personel hijyeni, gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek durumlar başta olmak üzere, Ramazan dolayısıyla tüketimi artacak ürünlerin ve bu ürünleri üreten işletmelerin denetimleri arttırıldı. Başta pide ve ekmek üreten fırınlar olmak üzere; unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri, lokanta ve restoranlar, cafeler, kuruyemişçiler, kasaplar, manavlar, market ve bakkalların denetimine ağırlık verildi.

İl Müdürü Selami Ersen; güvenilir gıdayı halkımızla buluşturmak için gereken her türlü tedbirin alındığını, bu konuda tüketicilerimizin rahat olması gerektiğini belirtti. Ayrıca “174 Alo Gıda Hattı” üzerinden vatandaşlarımızın bize ulaşarak gıda ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyetlerinin hassas bir şekilde değerlendirileceği konusuna da dikkat çekti. Bunun yanı sıra Ramazan ayı içinde de kontrollerin devam edeceğini vurgulayarak, vatandaşlarımızın daha güvenilir gıdaya erişimini sağlamak amacıyla sahada olmaya devam edeceklerini söyledi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

    1. Bir günlük kontrol yetmez. Kaldı ki kontrolde nasıl bir rehberlik yapıp ve eğitim veriyorlar? O da düşündürücü tabii. Hala ekmek verirken parmaklarını tükürükleyerek torbayı açıp ekmeğe tükürüklerini bulaştırıyorlar. Ekmeği verirken parayı alıp üstünü verip, eldiven takmadan müşteriye ekmek veriyorlar. Eldiven takıyor eldivenle para alıp veriyor sonra ekmeği tutuyor. Yani bu fırıncıları nasıl anlatmalı bilemiyorum. Medeni toplum olmamız her hal çok zor. Çünkü insanımız da tepki duymuyor. İnsanımız da buna alışmış normal geliyor yapılanlar. Lokantada dürüm yapacak kağıdı sararken önce kuvvetlice parmağını tükürüklüyor sonra pideye elini tutuyor. Kasap parmağını kesmiş geçici bir yara bandı ile sarmış kanı akıyor eldiven eline geçirmeden eti tutup et veriyor. Hangisini anlatayım? Bu nasıl denetim anlamak zor. Önce gıda sektöründe temizlik ve hijyen kuralları neler onu öğrensin ve buralarda çalışanlara anlayana kadar anlatsın ve uygulamaları sık sık denetlesinler. Yani kısaca bu yaptıkları sadece dostlar alış verişte görsün o kadar. Böyle denetleme olmaz. Esnafımızın maalesef temizlik anlayışı sıfır. Özellikle lokantalarda pişmeyen salata gibi gıdaları nasıl yıkama yapıyor, hangi ortamlarda kesip doğruyorlar? Elleri temiz eldivenli mi? Koydukları kaplar temiz yıkan mış mı? … Aklınıza gelecek bir sürü soru… Allah aşkına neyi denetliyorlar acaba? Gözümüzü yumup yiyoruz maalesef.
    Cevapla