Benim Memleketim

Benim Memleketim ne de güzeldir. Havası, suyu insanı bir hoş eder. Ne gariptir ki fazla yeşili yoktur, olsun benim memleketimin yeşilliği olmasa bile kendi güzelliği bizlere yeter.

Benim Memleketim
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Benim Memleketim ne de güzeldir. Havası, suyu insanı bir hoş eder. Ne gariptir ki fazla yeşili yoktur, olsun benim memleketimin yeşilliği olmasa bile kendi güzelliği bizlere yeter.

Benim tek hayalim önce yeşertmek memleketimi. Bazı eksiklerimizin tamamlanmasını ümit ediyorum. Öncelikle memleketimin, sokakların her gün temizlenmesi, mahallelerin her gün temiz tutulması…

Biz anneler için en çok ne önemli biliyor musunuz? Çocuklarımızın dışarıda oyun oynadıkları zaman, onların sağlığını düşünmek. Mesela, çöp bidonlarının yenilenmesi. Her 150 metre arasında çöp bidonlarının bulunması. Ha birde yerlere çöp atılmamasını istiyoruz, artık yerlere çöp atmayın demekten usandık onun içinde hassasiyetli davranılmasını ve bunu özellikle halkımızdan rica ediyoruz. Ya da bir an önce poşet çöpe geçmeliyiz. Bir de şunu arz etmeliyim ki; bazı bina sakinleri çöplerini balkondan çöp bidonuna atmaktalar. Ya içine girmekte ya da kenarına düşüp dağılmakta. Çok ayıp ve terbiyesizce bir davranış… Onları da buradan kınıyorum. Lütfen terk etsinler bu davranışlarını. Kimse iki adım yürümekle yorulmaz. Çöpleri de ellerine yapışmaz(!)

Ayrıca bütün mahallerde çocuk parkının olması bence önemli… Nedenini sorarsanız; hiç olmasa çocuklarımızın endişesini çekmeyiz, onların da korkusuzca eğlenmeye hakları var. Biz annelerde endişe içerisinde olmayalım. Onların evlerinden uzakta oyun oynamaları bizleri endişe ve tedirginlik içerisinde bırakıyor.

Bayburtlu hemşerilerime daha çok iş imkânının sağlanması. Birçok gençlerimizin boş dolandığını görüyoruz, onlara bir iş imkânı sağlanması gerekmektedir. Bazen parklarda oturduğum zaman gençlere kulak misafiri oluyorum. Hepsi de Bayburt’ u seviyor fakat Bayburt’ un üretiminin olmadığını dile getiriyorlar. Bu gerçeği herkes görüyor. Onun için memleketimde bu eksikliğe dikkat çekiyorum. Gençleri zanaata yönlendirmek gerek. Birçok zanaat kolunda usta veya çırak bulunamıyor.

Birde şunu fark ettim. Mesela bazı illerimizde kaldırımlarda oturma bankları var. Memleketimde yaşlılarımızın yoruldukları zaman oturup dinlenmek için bir yer aradıklarını görüyorum. Buda der demez bizleri etkiliyor. Onları yorgun ve bitkin bir şekilde kaldırımda dikildiğini görmek beni üzüyor. Onun içinde her 300 metre aralığında oturma banklarının olması gerek ki yoruldukları zaman oturup dinlensinler. Emin olun ki memleketimizin bu gibi güzelliklerinin olması bizlere birer gurur vesilesi olur.

Köylerimizde bile çok eksiklikler var. Neden köylerimizde de çocuklarımızın eğlenecekleri bir yer olmasın, onlarında eğlenmeye hakları var. Bizler eskiden kemleri ağaçlara bağlar eğlenirdik. Tenekelere ip bağlar araba yapardık şimdilerde onu da yapan yok(!)

Özellikle köyler için… Bir keresinde çocuğun biri çarşıdaki parkı görüp annesine yalvarıyor. Ne olur anneciyim bir kerecik eğleneyim annesi ise çocuğuna arabamıza geç kalırız diyerekten oradan uzaklaştırdı. Belli ki köyden gelmişlerdi… O kadar etkilendim ki; çocuğun annesine” neden bırakmadın eğlensin?”, dediğimde bana şöyle bir cevap verdi:” Eğer ben onun orda eğlenmesine izin verseydim benden her gün isteyecekti.  Nasıl getiriyim? O zaman benim için çok zor olur” dedi. İşte ben o zaman bu çocuklarımızın birçok şeyden mahrum kaldıklarını gördüm. Onların da salıncaklara ve kaydıraklara ihtiyaçları var.

Memleketimde özellikle yeşilliğin üzerinde durulması gerek. Yeni yapılan sitelerin etrafına çam ağaçlarının dikilmesi lazım. Ne kadar yeşillik olursa o kadar da temiz hava olur. İnsanlarımıza zarar verecek ağaçlar dikilmesin. Astımı olan vatandaşlarımız bundan bayağı etkileniyorlar. Dağ, bayır her taraf ağaçlandırılsın.

Birde şu var. Park ve mesire alanlarının temiz tutulması lazım. Oralara giden vatandaşlarımdan bir isteğim var. Lütfen temiz tutalım ki çocuklarımızda bizden örnek alsınlar. Bazen pikniğe giderim ve oraların çok pis olduğunu görüyorum. Temiz tutalım ki; başkaları da gidip oturabilsin. Doğa kirliliği çok kötü. Oturma yerlerini temiz tutalım. Gelen vatandaş da temiz bulsun ki temiz bırakıp gitsin.

Atalarımız ne demiş:” temiz ol ki seni temiz bilsinler.” Bakın; büyüklerimiz çok güzel deyimler ve atasözü söylemişler. “Yerini bil ki seni yerinden etmesinler.”  Bir insan oturacağı yeri seçmeli ve oraya önem vermeli, temiz tutulmalı, bir dahaki seferde temiz bulmalı. Bakın burası hepimizin memleketi. El ele verip memleketimizi güzelleştirelim, kalkındıralım, neler olur acaba bir düşünelim, ne gibi faaliyetler olur, bunun üzerinde beyin fırtınası yapalım.

Ev hanımlarına kurslar açılıyor. Onlar için güzel şeyler oluyor. Fakat gelin görün ki değerlendiremiyorlar el emeği göz nuru ürünlerini. Neden? Çünkü pazar imkânı yok. Kadınlarımız için hazır giyim üzerine bir fabrika açılsa, onlara çalışma hakkı tanınsa ne kadar güzel olurdu. Bazen hanımlarımızla konuşuyorum, sizlerin isteği ne diye soruyorum, onlarda yetkililerimizden bizlere bir iş imkânı sağlamasını istiyor. Öğrendiklerimizi değerlendirelim, elimizde birer mesleğimiz olur. Mesleğimizi icra etmiş oluruz ve aile bütçesine katkıda bulunmuş oluruz.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir