Bayburt’un Çayırköprü Köyünde Ciritli Düğün, Video

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Manşet – Bayburt’un Çayırköprü Köyünde yapılan düğünde aslen Elazığlı olan gelin cirit ekiplerince atlarla karşılandı.

Bayburt’un Çayırköprü (Vağında) köyü sakinlerinden Bilgihan Sancar, oğlu Tunahan Sancar’ın düğününü eski usul düğünler gibi yaptı.

Elazığlı Gürbüz Ailesi’nin kızları Saliha Gürbüz ile Çayırköprü köyünden Sancar Ailesi’nin oğulları Tunahan Sancar’ın düğünü çok eskilerden kalma Bayburt düğünlerini akıllara getirdi. 

Düğünde köy meydanında misafirlere ziyafet çekildi, davul zurna eşliğinde barlar oynandı, ciritçiler Bayburt tabiri ile Kara Cirit oynadı.

Köy girişinde ciritçilerin karşıladığı gelin ve damat, daha sonra düğünün anısına oynanan cirit oyununu seyretti.

Bayburtlu ciritçilerin hiçbir kurala tabii olmadan oynadığı ‘Kara Cirit’ oyunu oldukça heyecanlı geçti. Saman yığınlarının üzerinden ve saha kenarından cirit oyununu seyreden köy halkı, sert geçen cirit müsabakasını yüreği ağzında izledi. Oyuncuların yakın mesafelerden birbirlerine ciritler attığı müsabakada herhangi bir aksi durum yaşanmadı.

Sağdıç gecesi için çekilen ziyafetin ardından, köy meydanında dünürcülere ziyafetler çekildi.

Bar konusunda namlı olan Çayırköprülü vatandaşların oyunlarıyla neşenin yoğun yaşandığı düğünün nikah kısmı ise, Bayburt’ta bir düğün salonunda gerçekleşti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir