Haberleşme Çağında Petekli Köyünde İletişim Sorunu!

Haberleşme Çağında Petekli Köyünde İletişim Sorunu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Demirözü İlçesine bağlı Petekli köyünde vatandaşlar cep telefonu hatlarının çekmemesinden dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

Köy halkı adına konuşan Osman Satılmış, İbrahim Çolakoğlu ve Enis Bayram köyümüzde telefon hatları çekmiyor telefon vericisi yapılmasını istiyoruz. Telefon olmadığı için internette kullanamıyoruz virüs sürecinde çocuklarımız uzaktan eğitime internet olmadığı için katılamıyorlar. Geçen yıl camimizde görevlendirilen imam internet olmadığı için köyümüzden ayrıldı. GSM operatörlerinin tamamına, resmi kurumlara dilekçe verdik fakat internet sorunumuz çözülmedi. Faturaları geciktirdiğimizde telefonlarımızı aramaya kapatıyor GSM firmaları fakat mağduriyetimizi gidermiyorlar.

Sulama barajımız yapılmadı tarlalarımızı sulayamıyoruz. Köy yolumuz çok bozuk yapılmıyor. Bozuk yolda sürekli araçlarımız bozuluyor.  Sokaklarımız bakımsız kaldırımların bir kısmı yapıldı bir kısmı yapılmadı.

Bayburt merkezden gelip Demirözü Sadak üzerinden Erzincan’a bağlanan yolda iki araç yan yana zor geçiyor. Günde binlerce aracın kullandığı şehirlerarası bu tarihi bölgede yer alan yolumuzun standartlara uygun şekle kavuşturulmasını istiyoruz. Kışın kar yağdığında bu yolda kar temizleme, tuzlama çalışması çok aksatılıyor sürekli kaza oluyor. Bayburt Gökçedere Beldesi ve Gümüşhane Köse İlçesi’ne bağlantı yolu için Devlet kurumları proje hazırlıyor ihale yapıyor. Yol genişletmesi için arazileri kamulaştırıyor. Fakat ortada yol yok, hizmet yok, kamulaştırılan yerlerin parası yok vatandaşa çile resmi kurumlarda muhatap bulamıyoruz. 

Baraja giden yolumuzdan traktörler inip çıkmıyor. Çok dik bir yol  DSİ yetkilileri ile görüştük makine göndereceğiz dediler gelen giden yok. Yılda bir kez yağmur yağarsa tarla biçeceğiz otun balyası olmuş 40 TL, Devlet köyde kal tarım yap diyor Çiftçi nasıl tarım yapacak ki tarlaları sulama yapamıyoruz çevremizdeki yerleşim yerleriyle birlikte 4 tane köyün sulama ihtiyacına cevap verecek olan barajımızın bitirilmesini istiyoruz. Yapım işini alan firma başladı bıraktı gitti kaç kez resmi girimde bulunduk sonuç alamadık. Ben daha niye köyde durayım ki karnımı doyuramıyorum hayvanımı nasıl doyurayım. Parası olan zaten bu dağın başını bekler mi ihtiyaçlı olduğumuz halde 2-3 hane dışında köyün çoğu kömür yardımını  alamıyoruz niye traktörümüz varmış, tarla desteklemesi alıyormuşuz. Yetkililerin sesimizi duymasını bekliyoruz bizi sadece seçim zamanlarında hatırlamasınlar şeklinde açıklamada bulundular.

Kaynak: Arif Azak

https://www.youtube.com/watch?v=LxonMMXh6aw