Hırsız ve Avukat

Kadir Polat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli dostlar, son günlerdeki açık arttırma usulü yapılan katlamalı vaadlerin ardından her kafadan bir ses çıkmaya başladı.

Endişem odur ki, bu müzayede süreci uzadıkça ve katılımcılardaki acemi cesareti ve kazanma hırsı son bulmadıkça çok daha kutuplaşaçak insanlar aralarında. Enteresan olansa maddi değeri herkes tarafınından bilinen bir nesnenin inat uğruna uçuk bir fiyata alınmak istenmesidir.

Hayır yani aklı selim olarak düşünülürse çok fazla değişim olmayacak aslında. Nihayetinde devam eden bir gelişim süreci ve toplumun dinamiklerinin vermiş olduğu tepkiler ortada. Amerika yı yeniden keşfetmenin anlamı yok ki .

Muhtemel dir ki malum günün sabahına uyandığımızda yüzümüze çarpacağımız bir avuç su olan biteni kabullenmek adına en etkili yol olacaktır. Bunu kabullenmek istemeyenler de var ama kaçış yok isteselerde istemeselerde o gün ve o sabah gelecek.

Tabiki hedeflerin olması güzel bir şey, rekabetden her daim kazanç doğar, ama bunu yaparken de sonucunu bile bile ya tutarsa mantığıyla yapmakda akıl karı olmasa gerek.

Bu durumu size sevdiğim bir anektodla anlatmak isterim.

Adamın biri gece komşusunun kümesine girmiş, yumurtaları cebine koymuş, tavuğun biri bi elinde diğeri koltuk altında horozu yakalamaya çalışıyor.

Hayvanların seslerini duyan ev sahibi gelir bi bakar ki kümesde biri var hemen polisi arar.

Hırsız suçüstü yakalanır. Adam şikayetçi olur, mahkeme günü gelir çatar.

Hakim ne olduğunu sorar;

Ev sahibi anlatmaya başlar, efendim geçen gece kümesden sesler geliyordu gittim baktım bu arkadaş kümese girmiş tam hırsızlık yapıyordu suç üstü yakaladım, polis arkadaşlarda geldi gördü şikayetçiyim.

Hakim hırsız a döner, diyeceğin bir şey varmı evladım !

Hırsız, avukatımı istiyorum efendim der.

Hakim şaşırır, evladım yumurtalar cebinden çıkmış, tavuğun biri elinde diğeri koltuk altında suç üstü yakalanmışsın her şey açık seçik ortada avukatı ne yapacaksın, avukat ne diyecek.

Hırsız cevap vermiş;

Valla hakim bey bende onu merak ediyorum işte, hele bi gelsin bakalım o ne diyecek …

Anladığım kadarıyla birileride vaatlerinin ve sonuclarının boş olduğunu bile bile ısrarla halkı “avukat” tutmaya calışmaktadırlar.

Açıkcası bende merak etmeye başladım o gün gelsin bakalım halk ne diyecek 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir