Siirt’te tarım öğretimi yıldönümüne online kutlama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt Üniversitesi, Tarımsal Eğitim’in başlangıcının 175’nci yıldönümü dolayısıyla online toplantıda bir araya geldi.

SİİRT (İGFA)- Zoom üzerinden yapılan toplantıya; Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Dekan Prof. Dr. Çetin Karademir, ÜAK Ziraat ve Orman ve Su Ürünleri Komisyonu başkanlık görevini yürüten eski Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Onay, Siirt Üniversitesi öğretim üyeleri ve ilimizin ziraat mühendisleri katıldı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Karademir,  güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını vurgularken, ziraat mühendislerinin tarım için çok önemli olduğuna değindi. İyi yetişmiş, ufku geniş, kendine güveni olan ve bilgiye ulaşmayı bilen mezunların tarımıma katkı sağlayacağını dile getiren Karademir, ziraat mühendislerinin tarımsal üretimin bel kemiği olduğunu dile getirdi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak de toprak öğretimin 175’nci yılı olmasına karşın toprak ve tarım eğitiminin insanlık tarihinde çok eski olduğunu açıkladı.Üniversitelere yeni verilen misyonlardan birisinin de; bölge ve ülke kalkınmasına destek olmasını sağlayacak projeler geliştirilmesini, ARGE çalışmaları yapılmasını sağlamak olduğunu dile getiren Şındak, “Yeni çalışmaların ortaya konması, yeni üretim sistemlerinin geliştirilmesi, farklı bitkisel üretim olanaklarının araştırılması belki coğrafyaya uygun yeni ürünlerin tespit edilmesi gibi birim tohumdan/alandan elde edilen verimin arttırılmasına yönelik çalışmaları birebir yaparak yadakurumlararası işbirliği içerisinde yapılmasına destek olmak ‘Tarım ve Hayvancılıkta’ ihtisaslaşan bir üniversite olarak bizim görevimizdir” dedi.

Toplantı, Tarımsal Öğretimin 175. Yıldönümü etkinliğine konuk olarak gelen Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Açar’ın “Fıstık Üretimi Üzerine Yenilikler” adlı sunumu ile devam etti. 

ÜAK Ziraat ve Orman ve Su ürünleri komisyonu başkanı eski Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın kapanış konuşması yapması ile son buldu.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.