1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sivas’ta sağlıkta değişim ve dönüşüm

Sivas’ta sağlıkta değişim ve dönüşüm

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de son yıllarda sağlık alanında gösterdiği değişim ve dönüşüm Sivas’ta da devam ediyor. 4 yeni Aile Sağlığı Merkezi’nin faaliyete geçtiği Sivas’ta, 4 adet de 4×4 kara ambulansı aracı törenle teslim edildi.

SİVAS (İGFA) – Sivas’ta Kardeşler, Kızılırmak, Gültepe ve Çayyurt mahalleleri, yeni Aile Sağlığı Merkezlerine kavuştu. Sağlık alanındaki değişim ve dönüşüm kapsamında Gültepe Aile Sağlığı Merkezi, 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile Çayyurt Aile Sağlığı Merkezi de Ağız Diş Sağlığı Semt Polikliniği ile vatandaşlarımıza hizmet verecek.

Sivas’a kazandırılan sağlık yatırımlarının açılışlarına Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile il protokolü, sağlık çalışanları ve mahalle muhtarları katıldı.

İlk olarak Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi ile 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nun açılışı ve 4 Adet 4×4 kara ambulans aracının anahtar teslimi gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selçuk Moğulkoç, Sivas’ta 4 yeni ASM’yi hayata geçirdikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, sağlık anlamında önemli yol kat ettiklerini söyledi. 

SAYILARLA SİVAS’TA SAĞLIK

80 yılda yapılan hizmetten kat ve kat fazlası bu dönemde halkımızın hizmetine sunulduğunu söyleyen Dr. Moğulkoç,”Sivas, bu hizmetlerden payını aldı. 2002’de pratisyen hekim sayımız 297 iken, bugün 761’e yükseldi. Uzman ve yan dal uzmanı 2002’de 333 iken, bugün 583’e yükseldi. Tüm sektörlerde hastane yatak sayımız bin 987 den 2 bin 682’ye çıktı. Nitelikli yatak sayımız 2002’de 24 idi. Bugün bin 789. Yoğun bakım yatak sayımız 389’a ulaştı. Ambulans sayımız 20’den 82’ye çıktı. 112 Acil İstasyonu sayımız 17’den 41’e çıktı. Helikopter ambulansa kavuştuk. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırıldı. Bu dönemde 800 milyon liralık sağlık yatırım yapıldı. Sağlıkta dönüşümde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
Sivas Valisi Salih Ayhan ise, 4 aile sağlığı merkezinin açılışını gerçekleştirerek Sivas’ta aile sağlığı merkezi sayısını 59’a, aile hekimliği birim sayımızı 210’a yükselteceklerini belirterek, “Hedefimiz 10 ASM kazandırmak” dedi. Vali Ayhan, Sivas’ın sağlık sistemine katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere devlet kademesindeki tüm genel idareye teşekkür etti.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir