14 Şubat Esnaf Günü

Kadir Polat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilenler bilir bu günün anlam ve önemini, birde farklı pencereden ben anlatmak istedim izninizle.

Efendim kısaca anlatmak gerekirse, Roma imparatorluğu döneminde cereyan eden insanlığa hiç bir faydası olmayan çıkarmamız gereken bir derste içermeyen sıradan, bir aşk hikayesi ve bu sebeple ölen bir papazın sözüm ona “Aşk” kahramanı olarak öldüğü gün tarihler 14 şubat ı gösterdiği için sevgililer günü olarak kutlanır olmuş.

Bir şekilde ülkemizde de yaygınlaşıp önemli bir gün olarak değerlendirilmiş vs. vs.

Mesaj çekmeler, ilan ı aşk etmeler, hediyeler almalar, evlenmeler, nişanlanmalar, sevgili arayışına girmeler gibi davranışlar sergilemenin yanı sıra sezeryan la doğum yapmak suretiyle özellikle o gün dünyaya çocuk getirmek gibi özentiye girip hastahanelerden randevu almak için çabalayanlar bile var arkadaş ya vallahi şaka gibi..

Ya hu ne büyük bir bahtsızlıkmış 14 Şubat a sevgilisiz girmek. Düşünsene hediye alacağın biri yok hayatında.

Neresinden bakarsan bak, yanlış kardeşim. Öyle bir güne gereksinim duyulacak olsa bile yüzyıllık bir coğrafya da binlerce aşığın sevda türküsü yaktığı bu topraklarda taşlara mı yazıldı milyonlarca şiir ?

Hiç Ferhat ın aşk uğruna deldiği dağı bilen, tarihini hatırlayan var mı? Kutlanmıyor diye leyla ile mecnun u yok mu sayacağız?

Öldürülen papaz olduğu için mi kıymete bindi bu gün? Kerem rahip aslı da rahibe olmadığı için mi hatırlamıyor ve kutlamıyoruz bu ölümsüz aşkı.

Bu ne vurdumduymazlık bu ne bağnazlıktır arkadaş ya ! SEVGİNİN GÜNÜ OLURMU HİÇ ?

Güzel demiş atalarımız “Tekke ye su taşıyor diye, eşşekten mürit olmaz” diye.

Sen koca bir yıl sudan sebeplerle kıracaksın sevdiklerini, onların hayatına kattığı anlamı görmezden geleceksin, sonra takvimler şubat ı gösterdimi elli kuruşluk çikolata almadığın insana izzet i ikramda bulunup hediyelere boğacaksın , kişiliğinin dışına çıkıp şekilden şekile girerek şirinlikler yapacaksın neymiş efendim bu gün 14 şubat sevgililer günü. Sevsinler seni.

Sonra ne olacak, karşılıklı jestleşmeler, yıldızlarda dolaşmalar, enfes yemekler, canım lar cicim ler aşkımlar ve beklenen gün gelip çatacak.

15 şubat, şimdi takvimde bunun karşılığı sıradan bir gün olduğu için sevgi sözcükleri söylenmeyecek mi ? Hediye alınmayacak mı?

Ne meraklıyız hayata dar açıdan bakmaya, pavlov un köpekleri zil sesine şartlandırdığı gibi sevgimizi belirli günlerde göstermeye sartlanmaya.

Sevgili dostlar; kendimize gelelim, SEVGİNİN BELİRLİ BİR GÜNÜ OLMAZ.

Her sabah aynı güne uyanıyor, aynı güneşle ısınıyor ve anlık tebessümle mutlu olabiliyorsan takvimlerin gösterdiği günün hükmü yoktur o gün SEVGİLİLER GÜNÜDÜR.

Ve sevenin sevdiğine hediye alması için belirli bir güne ihtiyacı yoktur.

Velhasılı sevgili dostlar, ister alının ister gücenin benim sözüm ortaya.

14 şubat sıradan bir günken bir kaç işgüzar sayesinde esnaf günü haline gelmiştir. Kuyumcu, Çiçekçi Telefoncu bilahare büyük küçük her esnaf kardeşime Hayırlı işler diler bol kazançlar temenni ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir