1. Haberler
  2. Gündem
  3. Denizli’de 6 yılda 4 bin litre içme suyuna ulaşıldı

Denizli’de 6 yılda 4 bin litre içme suyuna ulaşıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Denizli’de 2014 yılından bu yana 32 bin metre derinlikte yapılan sondaj çalışmasılarında Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Su ve Kanalizasyon İdaresi DESKİ, saniyede 4 bin litre suya ulaştı.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, son yıllarda kuraklığa bağlı su debilerinde meydana gelen azalmalara karşı yatırımı sürdürüyor.

Vatandaşların daha sağlıklı ve yeterli içme suyu ihtiyacını karşılamak için büyük çaba gösteren DESKİ, bu kapsamda 2014-2019 yılları arasında 193 adet sondaj kuyusu açarak toplamda 3 bin 623 lt/sn suyu sisteme ilave etti. Kuraklığa bağlı su debilerinde yaşanan azalmaların sürmesi üzerine 2020 yılında da içme suyuna yatırım yapmayı sürdüren DESKİ, geçen yıl sondaj kuyularına 27 adet daha ekledi. Bu sondaj kuyularla birlikte DESKİ faaliyete başladığı günden bu yana 220 adet sondaj kuyusu açarken, bu çalışmalarda toplamda 32 bin 11 metre derinlikte yaptığı kazılarda, toplamda 4 bin litre/sn su debisine ulaştı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ’nin içme suyu sondaj kuyusu yatırımlarıyla eşine az rastlanır bir rekora imza attığını kaydetti. Son zamanlarda kendini daha fazla hissettiren kuraklığa dikkat çeken Başkan Zolan, vatandaşları suyu daha tasarruflu kullanma konusunda uyardı.  Ayrıca  Denizli’nin eski altyapı hatlarından dolayı içme suyu kayıp kaçak oranının yüzde 60’larda olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, “Eğer biz şehrimizde altyapıya girmeyip içme suyu hatlarımızı baştan aşağı değiştirmemiş olsaydık ve geçmişteki gibi su kaçakları devam ediyor olsaydı bugün şehrimize düzenli su veremezdik. Biz geleceği düşündük, zor olanı seçtik ve altyapı çalışmalarımıza başladık. Tarihi yatırımlar yaptık. Çok şükür vatandaşlarımız da sabır gösterdiler, destek oldular. Bu yatırımların değerini bugün çok daha iyi anlıyoruz. İyi ki altyapıya girmişiz, iyi ki bu yatırımları yapmışız” dedi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir