1. Haberler
  2. Gündem
  3. Ziya Selçuk’a ‘İyiyim ciğerim’ mesajı

Ziya Selçuk’a ‘İyiyim ciğerim’ mesajı

Ziya Selçuk'a 'İyiyim ciğerim' mesajı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstiklal Marşı’nın 100. Yılı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy anısına Sivas Belediyesi’nin düzenlediği yarışmada Fermude Cangül ile görüntülü konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hal hatır sorusuna, “İyiyim ciğerim, sen nasılsın” cevabını aldı.

SİVAS (İGFA) – İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’ncü yılı dolayısıyla, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy anısına Sivas Belediyesi Safahat Kitap Okuma Yarışması düzenledi. Yarışmanın başlangıcı ve temsili olarak öğrencilere kitap dağıtımı için Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programı il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Programın onur konuğu ise geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen elinde bastonu ve Türk bayrağı ile İstiklal Marşı törenine katılan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sosyal medya paylaşımı ile ülke gündemine konu olan Fermude Cangül oldu.

96 yaşındaki asırlık çınar Fermude Cangül, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından görüntülü konuşma yöntemiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluştu.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ‘Vatan şairi’ Mehmet Akif Ersoy tarafından aziz millete armağan edilen İstiklâl Marşı’nın; tüm farklılıklarla Ay Yıldızlı bayrak altında barış, huzur ve güven içerisinde ulusun kenetlenmesine, birlik ve beraberliğin muhafaza edilmesine vesile olduğunu söylerken, “Her bir mısrası derin manalar barındıran bağımsızlık marşımız; bir şiir veya söylenmiş bir sözün çok ötesindedir. Tarihin akışını değiştiren, milletimizin kahramanlık destanıdır. İstiklal Marşımız bütünüyle Türk İslam medeniyetimizin bir yansıması, bağımsızlık karakterimizin tezahürüdür” dedi.

Bu anlayışla yola çıkarak gelecek nesillerimizde farkındalık oluşturmak için bugün önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Bilgin, “İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı anısına; şehrimiz genelindeki tüm liselerde 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı eserine dair kitap okuma yarışması düzenliyoruz. Toplamda 30 bin kitap dağıtımı yapacağız. Dereceye giren ilk 3 öğrencimize tablet ve bilgisayar hediyemiz olacak. İlk 100’e giren öğrencilerimize yönelik Çanakkale, Ankara ve İstanbul’u kapsayan gezi programı düzenleyeceğiz” dedi.

Vali Salih Ayhan ise, gençlerin gönül dünyalarını imar etme adına bu güzel çalışmaya imza atan Sivas Belediyesi ve Başkan Bilgin’e bu tür çalışmalarda her daim yanında olduklarını ifade etti.

TEBESSÜM ETTİREN DİYALOG

Konuşmaların ardından Başkan Bilgin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u görüntülü konuşma yöntemiyle arayarak Fermude Cangül ile buluşturdu. Konuşmada Bakan Selçuk, Fermude Teyze’nin halini hatırını sordu. Fermude teyze ise “İyiyim ciğerim; sen nasılsın. İyi misin” diyerek karşılık verdi. Bakan Selçuk ve Fermude Teyze’nin arasında geçen görüntülü telefon görüşmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Programda Fermude Teyze’ye Vali Ayhan ve Başkan Bilgin tarafından Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye edilirken, öğrencilere de protokol tarafından Safahat kitabı takdim edildi.
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir