Hayırlı İşler

Kadir Polat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korkum odur ki, bir kutsal değerimiz daha kurban olmak üzere televizyonlar sayesinde.

Sürekli eleştirilirdi büyüklerimizin evlilikle ilgili verdiği kararlar. Başlık parası, berdel, akrabalar arasındaki kız alma verme

İşde beyazla evden çıkan beyazla döner, kızların söz hakkı yok uzar giderdi bu liste.

Bi neslin bu şekilde baskılar altında yetiştiği masalı anlatıldı , temcit pilavı gibi her daim ısıtılıp ısıtılıp getirdiler önümüze.

Sonra çağ kavramı girdi devreye.

Bu çağda görücü usülümü kaldı, annemin beğendiği kızla evlenmek de neymiş, yaşayacak olan ben değilmiyim, aşk evliliği yapmak istiyorum, evleneceğim kişiyi tabiki ben seçeceğim.

Hadi bunuda kabul ettik diyelim.

Gönül bu “Ak a da konar, Karaya da ” diyerek den yıldırım aşkıyla kalbimizden vurulup kız kaçırdık, veya kaçdık, oda kabülüm.

İyide arkadaş bu televizyonlarda evlenmeye yeltenmek nereden çıktı ya ? bu ne moda ?

Hangi kanalı açsan sunucu farklı içerik aynı evlenme programları, bir toplum bu kadarmı çelişir kendisiyle ya ?

Annesinin, babasının aile büyüklerinin aldığı kararları beğenmeyen bayanlar baylar hazır kurulu bekarlar meclisinde açık arttırmada kısmet arıyor, ip gibi dizilmiş telefonla gelecek taliplerini bekliyorlar.

Efendim, evlenmiş boşanmışda olabilir, dulda olabilir ( ikisinin aynı manaya geldiğini bilmiyor daha), tercihim şu ilden olsun, çocuğu olmazsa iyi olur, ha bu arada giyimime karışmasını istemiyorum, bana gelecek adaylar mutlaka şu yaş aralığında olmalı üstü sakın gelmesin diye saçma bi tanıtımın ardından gelen adaylar eşliğinde REZİLLİK BAŞLIYOR

Tabi sunucumuzda boş durmuyor, sanki 40 yıllık ahbabı gibi ilk defa gördüğü adayı övüyorda övüyor, aday gaza geliyor iş daha da rezilleşiyor.

Eğer hatlar kesik değil ve elektrik alınmışsa, çay içmelere falan gidiliyor.
Kendi aralarında birbirlerine göz koymalarına mı , sana talip olacagım diyip başkasına gül gönderenemi, kendi aralarındaki seviyesiz tartışmalarınamı, yoksa benim kızım bekar olsa şu beyle evlenmesini isterdim diyecek kadar analıkdan nasibini almamış tribündeki teyzeyemi hangisine yanayım anlamadım gitti valla !

Resmen RE ZA LET

Böyle kutsal bir müessese onlarca insanın içinde ve resmen ticaret yapar gibi pazarlıklar neticesinde yapılırmı ya, utanmasalar yapacakları çocuk sayısına kadar konuşacaklar, edep nerde, adap nerde kaldı peki ?

Bana imkan için gelenin daha iyi şartlar bulduğunda baskasına gitmeyeceğinin garantisi var mı ?

He arada gerçek duygularla gelen yokmu ? Var ama onlarda zaten istediklerini alamadan gerisin geri gidiyorlar.

Özellikle izledim bir kaç defa bu programları bu yazıyı yazabilmek için.

Ailesinin tecrübelerini hiçe sayıp tv lerde boy gösterip kendini küçük düşüren çok bilmişlerin düştüğü hali görün istedim.

Mahallesinde bulamayıp evladıyla birlikte gidenleri hiç anlamadım zaten, anlayan varsa seve seve dinlerim

Bi gün denk gelirseniz veya özellikle açıp izleyin göreceksiniz, yok eğer yanılmışsam ve yazdıklarımın ütopik olduğunu düşünürseniz ve gerçekten aile fikirlerini hiçe sayıp oradan evlenmenin gerekçeli izahını keşfederseniz tüm samimiyetimle söylüyorum ben özür dilemeye hazırım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir