Suriyeliler, Ensar, Muhacirin…

Kadir Polat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malumunuz komşumuz Suriyedeki iç şavaş nedeniyle belirli aralıklarla ülkemizin çeşitli yerlerine 2 milyon civarında bir mülteci giriş yaptı.

Bizde büyük devlet olmanın gereği onlara kucak açıp bağrımıza bastık. Ama gelin görün ki okumaktan aciz klavye kahramanı bazı vatandaşlarımız bunu bile istismar eder oldu.

Girdiğim bir çok ortamda aynı muhabbet ” Biz gidelim onlar otursun” “Adamlar durdukları yerde bilmem şu kadar para alıyor”

“Şavaşmadılar kaçtılar” vs.vs… Bu ne maddi hırsdır.

Hee bu arada benden duymuş olmayında kadınlar ve kızlarıda ev ev dolaşıp kuma lazım mı diye soruyorlar mış. Allah var alanıda görmedim, bizim kapıyada gelip sordular diyenide, sabahtan akşama kahveden çıkmayıp, bunca bilgiyi nereden alıyorlar onuda anlamış değilim…

Hayır görende diyecek suriyeli ler gelmezden evvel cümle erkekler 5 vakit namazlı niyazlıydıda onlar yoldan çıkardı hepsini.

Laf ola beri gele…

Gemi yollayıp açık denizlere terk edilen insanları aldıracak kadar merhametli bir nesilden gelen kişiler olarak yapılan yardımlardan rahatsız olacak kadar düştük mü ya ?

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” hadis i şerifini yok mu sayacağız? Bu ne dünya sevgisidir?

İNSAF ! İNSAF ! İNSAF !

Bu kadar mı köreldi duygularınız, bu kadar mı cahil siyaseti yapar oldunuz ya ! mayolarını, şezlonglarını, güneş kremlerini alıp tatil yapmaya gelmedi bunca insan.

Adam yerinden yurdundan olmuş, arkasında sevdiklerinin cesetlerini bırakmış gelmiş, sen neyin kafasındasın be fikirsiz

Bir göz odada beğenmeyip çöp diye atılan koltuk,kanepe, battaniye gibi eşyalarla vede yanmakla tütmek arasında bir sobanın başında çoluk çocuk beklemeyi kolay mı sanıyorsun ?

Dilini bilmediğin insanlar içinde çaresiz kaldın mı sen ? Adam vatanından olmuş sen aldığı üç beş kuruşun derdindesin yazık !

İbret alıp ya Rabbi sen bizi vatanımızdan ayırma diye dua edeceğin yerde, siyaset yapma peşindesin.

Hani “Veren el alan elden üstündü” “ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANDIK”

Hani, komşusu açken tok yatan bizden değil di ? Yoksa komşuluk kavramına yeni tanım mı yapıldı da haberimiz yok ?

Peygamberimiz HZ. MUHAMMED (SAV) mekke den medineye hicret etmek durumunda kaldığında onu karşılayan Ensar, varını yoğunu ortaya koymadımı?

Muhacirleri evlerinde misafir etmek için birbirleriyle yarışmadı mı?

Hadid suresi 11. ayetinde mealen Rabbimiz

” Allah’a kim güzel bir borç verecek ki, O, onun verdiğini kat kat arttırsın. Böyle birisi için onur verici bir ödül de vardır. ”
buyurmadı mı ?

Tabi kitabını açıp okumak yerine konuşmayı bilmeyen, beceriksiz siyasetçilere kulak kesilirsen, nereden bileceksin onlara yapılan yardımın Allah a verilen borç olduğunu.

Kuru sıkı atmanın anlamı yok sevgili dostlar bu gibi lüzumsuz konuşmalar kimseye bir şey kazandırmaz, Bize düşen elimizden geldiğinde maddi anlamda yardım edebilmektir, yoksada dilimizle kötüleyip manen zan altında kalmak değil.

Ne demiş atalarımız; “GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM”

Eğer sende “Muhacir değilsen, Ensar da olamıyorsan; yardımlara köstek olma !
Bi an kendini suriyelilerin yerine koy yeter…

SAYGILARIMLA
[email protected]

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir